Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KAWA BEZKOFEINOWA CZY TO WCIĄŻ KAWA?
2023-12-06

KAWA BEZKOFEINOWA CZY TO WCIĄŻ KAWA?

Poranna kawa w domu lub pracy stała się dla większości ludzi wręcz rytuałem – nie tylko pobudza zmysły i urzeka aromatycznym smakiem, ale także daje energię do działania na resztę dnia. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na większą albo na jakąkolwiek dawkę kofeiny na przykład ze względów zdrowotnych. W takim przypadku rozwiązaniem może być kawa bezkofeinowa. Jak ona powstaje i czym się różni od klasycznej kawy?

Kofeina – jak wpływa na nasz organizm?

Kofeina – naturalny składnik ziaren kawowca, liści herbaty i innych roślin – w odpowiedniej ilości może mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim znana jest z właściwości pobudzających – nie tylko uruchamia mózg i mięśnie do działania, ale także poprawia metabolizm, krążenie krwi i wspiera koncentrację. Innymi słowy – kofeina to środek psychoaktywny z grupy stymulantów. Nasz organizm szybko jednak przyzwyczaja się do niej. Z tego powodu często potrzebna jest coraz większa dawka, aby poczuć jej działanie.

Jak powstaje kawa bez kofeiny?

Po raz pierwszy na prośbę Goethego kofeinę wyeliminował z kawy jego znajomy Friedrich Runge, który był chemikiem. Z początku jednak do procesu dekofeinizacji używano silnie toksycznej substancji – benzenu. Dziś na szczęście jest to możliwe za pomocą całkowicie bezpiecznych metod. Można to zrobić na 3 sposoby: chemiczny, wodny oraz gazowy. Ta pierwsza metoda jest najpopularniejsza i polega na zastosowaniu rozpuszczalników chemicznych, które pozytywnie przeszły rygorystyczne testy żywieniowe. Metoda wodna jest zdrowsza od chemicznej, ale także droższa i potrafi pozbawić kawę pełni smaku i aromatu. Z kolei metoda gazowa pozwala przy użyciu dwutlenku węgla i wysokiego ciśnienia usunąć z ziaren kofeinę, ale pozostawić ich naturalne rozmiary, a dzięki temu też jak najlepiej zachować naturalny smak i zapach kawy. Warto jednak pamiętać, że żadna z tych metod nie gwarantuje usunięcia kofeiny w 100% – jej śladowe ilości nie są jednak szkodliwe i przy umiarkowanym spożyciu organizm nawet nie odczuje takiej dawki.

Kawa bezkofeinowa vs kawa klasyczna

Wielu miłośników klasycznej mocnej kawy twierdzi, że kawa bezkofeinowa nie może smakować dobrze. Jest to jednak błędne przekonanie. Okazuje się, że smak kawy niekoniecznie zależy od tego, ile kofeiny zawierają w sobie ziarna, ale od tego, jak i kiedy zostaną one wypalone. Proces dekofeinizacji ma natomiast miejsce przed wypalaniem ziaren, gdy są one jeszcze surowe. Warto jednak zauważyć, że zachowanie smaku i aromatu tradycyjnej kawy jest niemal całkowicie możliwe przy procesie pozbawiania ich kofeiny. Dla osób, które kochają kawę, a muszą ograniczyć jej pobudzające działanie, może być więc bardzo miłą i zaskakującą odmianą. Warto samemu spróbować różnych rodzajów kawy bez kofeiny, by przekonać się, jak przyjemna może ona być w odbiorze. Szczególnie polecamy kawę bezkofeinową Mexico Decaf, która pochodzi prosto z Meksyku, a kofeiny pozbawiana jest tradycyjną metodą mountain water. Jej oryginalny profil smakowy i subtelna, naturalna słodycz potrafi zaskoczyć nawet największych miłośników klasycznej kawy.

Kawa bez kofeiny – dla kogo?

Kawa bezkofeinowa została stworzona z myślą o osobach, które powinny ograniczyć spożycie kofeiny lub całkowicie z niej zrezygnować. Może być więc dobrym wyborem na przykład dla kobiet w ciąży. Również osoby cierpiące na bezsenność czy nadciśnienie powinny przestawić się na kawę bez kofeiny. Będzie to też dobra propozycja dla każdego, kto kocha smak i aromat kawy, ale chce ograniczyć jej pobudzające działanie na organizm. Kawa bezkofeinowa może być doskonałym uzupełnieniem popołudniowego spotkania z przyjaciółką czy nawet wieczornego seansu filmowego. Choć nie pobudza tak jak klasyczna, nadal można dzięki niej rozbudzić swoje zmysły i zanurzyć się w orzechowo-czekoladowym aromacie tego cudownego, pełnego smaku napoju.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel