0

Kawy jednorodne

Filtrowanie
Sortowanie
BRAZIL CREMA 1KG ZIARNO BRAZIL CREMA 1KG ZIARNO
KAWA MIESIĄCA

BRAZIL CREMA 1KG ZIARNO

PLN 83.99 PLN 71.39

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 49,99 zł/ 49,99 zł/kg

BRAZIL MOGIANA 250G OPAKOWANIE PREZENTOWE ZIARNO BRAZIL MOGIANA 250G OPAKOWANIE PREZENTOWE ZIARNO
WYPRZEDAŻ

BRAZIL MOGIANA 250G OPAKOWANIE PREZENTOWE ZIARNO

PLN 34.99 PLN 29.74

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 24,49 zł/ 97,96‬‬ zł/kg

Indonesia Mandheling 250g Ziarno Indonesia Mandheling 250g Ziarno
WYPRZEDAŻ

Indonesia Mandheling 250g Ziarno

PLN 31.99 PLN 27.19

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 27,19 zł/ 108,76 zł/kg

Brazil Mogiana Ziarno 250g Brazil Mogiana Ziarno 250g
WYPRZEDAŻ

Brazil Mogiana Ziarno 250g

PLN 26.99 PLN 22.94

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 21,59 zł/ 86,36zł/kg

Trudno sobie obecnie wyobrazić poranek bez zapachu ulubionej, aromatycznej kawy — aż 65% Polaków i aż co trzeci mieszkaniec USA zaczyna dzień od filiżanki aromatycznego, czarnego napoju. Jest to trunek tak głęboko zakorzeniony w kulturze świata, że stał się produktem pierwszej potrzeby. Palona kawa znajduje się w wyposażeniu racji wojskowych, kawa pojawia się w piosenkach i programach niezwiązanych w żaden sposób z kulinariami. Choć w różnych częściach świata można spotkać się z odmiennymi sposobami podania kawy, niezwykle ważnym czynnikiem, który determinuje jej smak, jest dobór ziaren, z których kawa się składa. Jak więc wybrać najlepszą kawę dla swojego podniebienia? Skąd pochodzi najlepsza kawa i na co zwracać uwagę, wybierając kawy jednorodne?

Skąd pochodzą najlepsze ziarna kawy?

Legendarne początki kawy rozpoczynają się w Afryce, kiedy etiopski farmer zauważył, że jego kozy po zjedzeniu pewnych czerwonych owoców stają się dziwnie ożywione. Jak dalece ta legenda jest prawdziwa, nie do końca wiadomo, jednak z zapisków kronikarzy wiemy, że kultura picia kawy sięga aż XI wieku i to właśnie z Etiopii do Arabii przywieziono pierwsze ziarna kawy. Stopniowo kawa rozpowszechniała się na Bliskim Wschodzie, by w końcu XVI wieku stać się na tyle popularna, że otwarto jej pierwsze pijalnie. Do Europy Południowej znany już powszechnie czarny trunek trafił za sprawą weneckich kupców, którzy w 1615 roku przywieźli kawę do Włoch. Od tego momentu możemy mówić o stopniowej ekspansji kawowych ziaren po całym globie. Skąd więc pochodzą najlepsze ziarna? Większość najpopularniejszych, sprzedawanych ziaren kawowca pochodzi z tzw. pasa kawowego, czyli obszaru pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca, gdzie panują najlepsze warunki do rozwoju krzewów kawowych.

Obecnie 90% światowego rynku kawy skupione jest na terenach Ameryki Południowej. Kawowy region tzw. Ameryki Łacińskiej zawiera w sobie kraje zarówno z Ameryki Środkowej jak i Południowej i trzeba przyznać, że największym potentatem tego rynku bezsprzecznie pozostaje Brazylia, która rocznie sprzedaje ponad 1,6 miliardów ton ziaren kawy, będąc największym producentem kawy arabiki, a drugim co do wielkości kawy robusty. Inne państwa z tego okręgu, które również znane są z plantacji kawowych, to Kolumbia, Meksyk, Gwatemala czy Kostaryka. Kawy z tego regionu najczęściej charakteryzują się łagodnym i delikatnym smakiem idealnym do codziennego smakowania tego napoju. Na światowym rynku możemy jednak znaleźć również kawy z innych części świata. Bardzo ciekawe profile kaw znajdziemy również wśród kaw afrykańskich. Z pewnością docenicie doskonały, lekko cytrusowy smak kaw etiopskich czy korzenny aromat kompozycji kawowych pochodzących z Jemenu.

Co wyróżnia kawy jednorodne?

Poranki potrafią być ciężkie — czasem tylko dobrze zaparzona, smaczna kawa może być ratunkiem dla zaspanego organizmu. I właśnie wtedy na ratunek spragnionym pysznej kawy przychodzą kawy single origin, czyli kawy jednorodne. Czym są? Nazwę kawy single origin stosuje się w odniesieniu do ziaren, które pochodzą z jednego obszaru geograficznego, jest to również fachowy termin określający kawy o najwyższej jakości na całym łańcuchu dostaw – od plantatora, poprzez dostawcę, kończąc na manufakturze, gdzie wysoko wykwalifikowani roasterzy wypalają poszczególne ziarna. Kawa jednorodna to więc taka, której ziarna pochodzą z jednego miejsca, a często nawet z jednego zbioru. Wyróżnia je przede wszystkim doskonały smak, oraz jakość i odpowiedni sposób palenia ziaren — także w naszej palarni. Jednak nie jest łatwo uzyskać dobrej jakości kawę single origin, ponieważ na ostateczny produkt ma wpływ wiele czynników. Ziarna kaw jednorodnych wysokiego gatunku muszą być bowiem uprawiane w odpowiednich warunkach klimatycznych, na specjalnej glebie, a na ostateczny smak kawy jednorodnej ma również wpływ metoda zbioru oraz rodzaj obróbki ziaren – również ich palenia.

Ogromne znaczenie mają również czynniki pogodowe, które występowały podczas dojrzewania oraz suszenia ziaren, co można zaobserwować również w przypadku szczepów winnych. Kawy jednorodne możemy więc porównać do tych najszlachetniejszych, winnych trunków, których uzyskanie wiąże się często z poświęceniem czasu, uwagi oraz mnóstwa zabiegów – efekt jest jednak zachwycający. Tak jest również w przypadku kawy jednorodnej. Wyjątkowość kaw jednorodnych tworzy więc ich niepowtarzalność – dwa zbiory z różnych lat mogą smakować zupełnie inaczej, jednak to właśnie niuanse smakowe i ta unikatowość sprawiają, że są to ziarna niezwykle cenione wśród baristów na całym świecie. Jeśli więc masz ochotę spróbować kawy single origin, jesteś w odpowiednim do tego miejscu, ponieważ w sklepie MK Cafe Fresh możesz znaleźć kawy jednorodne – kawy single origin, które pochodzą z pięciu różnych regionów świata z wymienionego już wcześniej pasa kawowego.

Jaką kawę jednorodną wybrać?

Kawa single origin poprawia nastrój i ożywia. Odpowiednio zaparzony, czarny napój dodaje energii i ochoty do działania. Mając to na uwadze, nasz zespół specjalistów – ekspercki panel sensoryczny w towarzystwie baristy – przeanalizował wiele rodzajów kaw, biorąc pod uwagę nie tylko ich cenne właściwości, ale przede wszystkim idealny smak i zapach. Po licznych poszukiwaniach wybrali oni te odmiany kaw jednorodnych, które najlepiej charakteryzują dany region kawowy, sprawiając, że z łatwością przeniesiesz się z powrotem na wakacje lub do przytulnej kawiarni.

Szukając idealnej kawy dla siebie, zwróć uwagę na pochodzenie ziaren. Kawy jednorodne z okolic Brazylii i Kolumbii należą do kawowej klasyki, dumnie reprezentując ten region kawowy. Kawy single origin z tamtego regionu mają czekoladowo-orzechowy posmak. Brazylijskie kawy single origin to najbardziej popularne odmiany lekkie i delikatne, bez goryczki czy nadmiernej kwasowości. Ich kolumbijskie siostry to nieco głębszy smak, który nie tylko ma bogaty bukiet aromatów, ale przede wszystkim ma w sobie orzeźwiającą, cytrusową nutę. Kawy jednorodne z Kostaryki, również leżącej w Ameryce Środkowej, to natomiast kawy jednorodne mocne, intensywne. Jeśli więc lubisz ciekawe nuty smakowe i zapachowe w swojej porannej kawie, kawa jednorodna z Kostaryki będzie dla Ciebie idealna. Jeśli natomiast zdecydowanie wolisz smaki bardziej orientalne i zbliżające się do korzennych, idealnym wyborem dla Ciebie będzie kawa single origin prosto z Indii. To rodzaj napoju przesycony tym, co z Indiami najbardziej się kojarzy, czyli przyprawami czy szlachetnymi gatunkami drewna. Oprócz nut korzennych można w niej wyczuć również smaki owocowe. Z Sumatry pochodzi natomiast niezwykle intensywna w smaku kawa jednorodna Mandheling. Jest ona wyjątkowa dzięki dojrzewaniu w specyficznym, ciepłym i jednocześnie wilgotnym klimacie. Krzewy tej odmiany kawowca wzrastały na niezwykle żyznych glebach wulkanicznych, co czuć również w ziarnach, które charakteryzują się bogatym spektrum nut smakowych. Jeśli natomiast szukasz innych, równie wyjątkowych kaw jednorodnych, koniecznie przejrzyj nasz sklep, znajdziesz tu produkty najwyższej jakości, które na pewno cię zachwycą.

Kawa speciality o najwyższej jakości

Trzeba mieć na uwadze, że nawet kawy jednorodne różnią się między sobą jakością i znajdziemy wśród nich takie, które bardziej lub mniej będą nam smakować. Warto jednak wiedzieć, czym są kawy speciality, ponieważ to dodatkowo pozwoli Ci wybrać w naszym sklepie gatunek kawy idealnie do Ciebie dopasowany. Czym są więc kawy speciality? Kawy speciality są to kawy absolutnie najwyższej jakości, które są poddawane licznym ocenom i testom. Po raz pierwszy określenia „kawa speciality” użyła w 1974 roku Erna Knutsen, nazywana Królową Kawy Speciality, w dzienniku handlowym Tea & Coffee, określając najlepsze kawowe ziarna uprawiane w specjalistycznych warunkach, które ostatecznie były podwaliną pod stworzenie najlepszych dostępnych obecnie na rynku rodzajów kawy.

To dzięki niej wiemy, że jeśli testowana kawa przejdzie testy jakości oraz smaku, posiadając ponad 80 na 100 możliwych punktów przyznawanych przez Q-graderów, możemy zaliczyć ją do kaw speciality. Tak więc kawy speciality możemy nazywać swoistym crème de la crème spośród wszystkich możliwych kawowych kompozycji dostępnych na rynku. Co je wyróżnia? Są to przede wszystkim ziarna produkowane w specjalnych warunkach z pieczołowicie wyselekcjonowanych gatunków uprawianych na specjalistycznych glebach i w charakterystycznych warunkach mikroklimatycznych. Ziarna takie dają napój o unikalnym smaku oraz zapachu. Choć kawy speciality charakteryzują się specyficznym bukietem, nie należy ich jednak utożsamiać z gourment czy premium coffee, obie te nazwy są bowiem typowym chwytem marketingowym, a tylko kawa speciality, która przeszła wszystkie testy i ma stosowne certyfikaty, może być zaliczana do tych najlepszych. W sklepie MK Cafe Fresh znajdziesz produkty, które należą do grupy kaw speciality, masz więc pewność, że przygotowując kawę z takich właśnie ziaren, otrzymasz wyjątkowy napój. W naszym sklepie znajdziesz kawy speciality takie jak Geisha, Mexico jaguar czy Nicaragua Las Campenillas. To właśnie kawa speciality jest tą, po którą warto sięgać nie tylko na co dzień, ale również w wyjątkowych momentach, takich jak świąteczne śniadanie. Kawa speciality idealnie nadaje się również na prezent.

Jednorodne kawy, czyli kawy single origin – najlepsze spośród nich znajdziesz w MK Cafe Fresh!

Nigdy nie jest zbyt późno, by wymienić swoją codzienną kawę na napój wyjątkowy, doskonale zbilansowany, jakim jest kawa single origin z naszego sklepu MK Cafe Fresh. To właśnie tutaj znajdziesz kawy o różnych stopniach intensywności oraz pochodzeniu ziaren, które nadadzą szlachetności Twoim porankom i sprawią, że będą one wyjątkowe jak nigdy dotąd. Oferujemy doskonałe w smaku kawy single origin prosto z Brazylii, jak np. Brazil Mogiana czy z Kolumbii, jak np. Colombia Supremo – spośród tak różnorodnej oferty z pewnością będziesz w stanie wybrać coś dla siebie. Koniecznie musisz również sprawdzić korzenne odmiany z Indii — India Plantation — o wyrazistym, nieco owocowym posmaku, w których wyczujesz aromaty papai, pieprzu czy innych przypraw korzennych, wypalane w naszej palarni kawy. To kawa, której z pewnością łatwo nie zapomnisz, tak samo jak odmiany Brazil Santos, która kryje w sobie aromaty mlecznej czekolady, orzecha laskowego czy miodu.

Jeśli natomiast pragniesz sprawić prezent komuś ze swoich bliskich – z pewnością zainteresują Cię zestawy prezentowe, które zawierają w sobie nie tylko wysokiej jakości kawę, ale również przydatne dodatki, takie jak puszka do przechowywania kawy z unikatowym wzorem, poręczna filiżanka czy miód z polskich pasiek. Jeśli szukasz więc wysokiej jakości kawy, która umili poranki zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim, a także kawy, która idealnie sprawdzi się w każdej sytuacji – koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zaopatrz się w jedną z naszych propozycji, by cieszyć się wyjątkowym smakiem kawy nie tylko w kawiarni!