Darmowa dostawa od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KOPI LUWAK. CZY TO FAKTYCZNIE NAJLEPSZA I NAJDROŻSZA KAWA NA ŚWIECIE?
2023-12-07

KOPI LUWAK. CZY TO FAKTYCZNIE NAJLEPSZA I NAJDROŻSZA KAWA NA ŚWIECIE?

Z czego słynie znana na całym świecie kawa luwak? Z pewnością ewenement, jakim jest wspomniana kawa, zasłynął z bardzo naturalnego sposobu obróbki, w którym główną rolę odgrywają luwaki, czyli zwierzęta żywiące się ziarnami kawowca. Owoce konsumowane przez cywety ( bo takim również mianem określa się przedstawicieli tego gatunku) przedostają się przez cały układ trawienny zwierzęcia, a soki trawienne rozpuszczają skórkę i miąższ. Niestrawione pestki wydalone przez luwaki są zbierane i wykorzystywane jako coffee luwak - jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych kaw na całym świecie.

Co wyróżnia kawę kopi luwak?

Z pewnością jedną z najistotniejszych kwestii mających wpływ na niebagatelną popularność tejże kawy jest sposób, w jaki powstaje. W jej produkcji ogromny udział mają wspomniane wyżej cywety, które żywią się owocami kawowca, a wydalane przez nie ziarna są zbierane i sprzedawane jako kawa o słodkim, nawiązującym do nuty czekoladowej i karmelowej smaku. Mówi się, że kawa zaparzona z takich ziaren jest pozbawiona goryczy i kwasowości. Jedyne, czego można spodziewać się po kawie z tychże ziaren, jest słodki, wyjątkowy smak.

Kopi luwak to najdroższa kawa świata z odchodów. Cena mówi sama za siebie, czy jednak szerzony wokół niej marketing i promocja mają w sobie więcej z prawdy, czy z mitu? O ile początkowo kawa ta rzeczywiście powstawała z najwyższej jakości ziaren, które w warunkach naturalnych zwierzęta samodzielnie selekcjonowały i wybierały na swój posiłek, tak teraz sytuacja wygląda nieco inaczej. Na Filipinach, w Chinach, Wietnamie - wszędzie tam, gdzie popularność wspomnianej kawy jest dobrze znana, tworzone są farmy, w których hoduje się cywety i karmi się je ziarnami kawowca. Niestety ich jakość jest wątpliwa, a i gatunek pozostawia wiele do życzenia. Wśród ziaren znajdują się bowiem zarówno Arabika, jak i Robusta i wiele innych, które ze względu na niską jakość nie zostały dopuszczone do sprzedaży w standardowej odsłonie.

Jak kopi luwak trafiła do Europy?

Do pojawienia się wspomnianej kawy w Europie przyczynił się Tony Wild - podróżnik, który usłyszał o oryginalnie pozyskiwanej kawie i postanowił przywieźć ją z odległego Zachodu. Przedstawił ją jako ciekawy fenomen, który cieszy się dużą popularnością i być może warto zainteresować się nim również na kontynencie europejskim. Swoim odkryciem wzbudził niemałą sensację, która zwiększyła popyt na wspomniany produkt, a to z kolei przełożyło się na znaczny wzrost cen. Na rynku zaczęła rosnąć popularność nowego produktu, którym stała się kopi luwak. Cena za kg sięga nawet dwóch tysięcy złotych i jest nie tylko towarem deficytowym, ale i luksusowym. Średnia roczna produkcja wynosi około 50 ton, co dla jednych może wydawać się dużą, dla innych małą liczbą. Oprócz samego, oryginalnego procesu obróbki i produkcji ciężko jednak liczyć na to, że wspomniana kawa, przynajmniej w zdecydowanej przewadze, jest produktem całkowicie naturalnym, ekologicznym, wysokogatunkowym.

Jak przygotować kawę luwak?

Osoby, które mimo wszystko chcą dowiedzieć się, jak smakuje wspomniana kawa, z pewnością zastanawiają się, jak przygotowywana jest kopi luwak. Jak parzyć taki wywar i jakich proporcji użyć? Przyjmuje się, iż do zaparzenia kawy z odchodów cywety stosuje się 10 gram drobno zmielonych ziaren i 170 ml wody. Wodę po zagotowaniu należy odstawić, aż uzyska temperaturę w granicach 82 - 92 stopnie Celsjusza. Aby uzyskać optymalny smak i aromat kawy, proces parzenia powinien wynosić około 40 - 50 sekund.

Decydując się na zakup omawianej kawy warto upewnić się, że pochodzi ze sprawdzonego źródła, od producentów stawiających na ekologiczny, zrównoważony rozwój, którzy traktują zwierzęta w odpowiedni sposób i nie oszukują na jakości oferowanej kawy. Zdarza się bowiem, iż w sprzedaży znajduje się kawa o nazwie luwak, jednak na opakowaniu nie widnieje żadna informacja, iż pochodzi właśnie ze wskazanej formy obróbki ziaren. Niektórzy dodają również zwykłe ziarna do oferowanych kaw, by sztucznie zwiększyć ich wagę.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel