Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KIEDY NAJLEPIEJ PIĆ KAWĘ? W JAKICH GODZINACH DNIA?
2023-12-06

KIEDY NAJLEPIEJ PIĆ KAWĘ? W JAKICH GODZINACH DNIA?

Filiżanka pysznej kawy o poranku to sposób, w jaki wiele osób zaczyna swój dzień. Po kawę sięgamy również w południe w trakcie lunchu, a nawet wieczorem po pracy. Niektórzy amatorzy tego energetycznego napoju nie rezygnują z niego także przed snem, czy późną wieczorową porą. Czym się kierować, by zachować umiar w ilości wypijanej każdego dnia kawy? O jakiej porze warto po nią sięgnąć? Czy ma znaczenie, jaką kawę pije się rano, w południe, czy wieczorem?

Kawa rano - czy to dobry pomysł?

Ciężko wyobrazić sobie poranek bez kawy do śniadania. Zdarza się również często, że sięgamy po nią zaraz po przebudzeniu, często zastępując nią jakikolwiek posiłek o tej porze dnia. Kawa rano nie jest niczym złym, pod warunkiem, że wypija się ją między 9:30, a 11:30. W tych godzinach zapotrzebowanie na energię jest znaczne, daltego warto sięgnąć po filiżankę kawy. Jeśli ciężko Ci zrezygnować z porannego nawyku picia kawy, a wczesne godziny poranne są najlepszą porą na śniadanie, spróbuj kawy bezkofeinowej Mexico Decaf. Pamiętaj również o odpowiedniej kolejności - kawa po posiłku, nigdy na odwrót.

Kawa w samo południe - tak, czy nie?

Kawa po obiedzie to obowiązkowy rytuał niemalże w każdym polskim domu. Czy dobrze jest sięgnąć po “małą czarną” w godzinach południowych? Nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile kolejną filiżankę wypijesz po 13:30. To wtedy - po porannej kawie - warto sięgnąć po kolejną filiżankę pobudzającego naparu z kofeiną. Między 13:30, a 17:00 bez problemu możesz zaparzyć sobie kolejną kawę, cieszyć się jej smakiem i aromatem bez negatywnych skutków ubocznych dla Twojego samopoczucia i nastroju.

Kawa wieczorem - czy wpływa na sen?

Kawawieczorem to niekiedy sposób na relaks, który niekoniecznie może przełożyć się na spokojny i głęboki sen. Kiedy najlepiej pić kawę w godzinach wieczornych? Idealnym sposobem byłoby zrezygnowanie z tego napoju o wieczornej porze na rzecz innej alternatywy, jak np. herbata. W ten sposób zadbasz o prawidłowy sen w ciągu nocy, a rankiem obudzisz się wypoczęty i w dobrym humorze.

Co jeszcze nurtuje smakoszy kawy?

Pytań, które zadają sobie wielbiciele omawianego aromatycznego trunku, jest znacznie więcej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapoznaj się z listą najczęstszych dotyczących picia kawy!

Od kiedy można pić kawę? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Zazwyczaj wychodzi się z założenia, iż po ten napój mogą sięgać wyłącznie osoby dorosłe, ewentualnie nastolatkowie zbliżający się do granicy swoich osiemnastych urodzin. Jak się jednak okazuje, już dzieci od czwartego roku życia mogą bezpiecznie pić kawę, oczywiście pod warunkiem, że w ciągu doby poziom spożywanej kofeiny nie przekracza u nich 45 mg. To bowiem nie kawa, a kofeina ma znaczenie w ich codziennej diecie.

Czy na czczo można pić kawę? Zdecydowanie odradza się takich praktyk. Kawa na czczo powoduje pojawienie się tak zwanego “wilczego głodu”. Oznacza to nagły wzrost apetytu i zwiększoną chęć na niezdrowe przekąski, co z kolei przekłada się na wysoką dawkę pustych kalorii i dodatkowe kilogramy.

Po jakim czasie działa kawa? Zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut po jej spożyciu można odczuć wyraźny wzrost energii, który utrzymuje się kolejno przez około dwie lub trzy godziny. Z samego rana warto sięgnąć po kawę z ziaren palonych na jasno, jak np. Guatemala Golden Flakes - ma najwięcej kofeiny i zapewni Ci energię na wiele godzin. Z kolei po południu idealnym wyborem będzie kawa średnio palona, np. Master Blend  - zapewni energię, jednak nie zakłóci Twojego snu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel