KENYA – WIELKIE KAWY Z MAŁYCH PLANTACJI
Owocowe aromaty kawowe to wciąż rzadkość w naszych filiżankach. Szkoda, bo kawy o wytrawnych nutach bywają naprawdę znakomite! Doskonałym tego przykładem jest kenijska Arabika. Połączenie dużych wysokości, wulkanicznej gleby i równikowego klimatu daje nam naprawdę bogatą kawę, w której znajdziemy nuty cytrusów, jagód, a nawet wina. Jakość tej kawy gwarantuje polityka kawowa Kenii, która jest ewenementem na skalę światową.
Unikalne jagodowe i cytrusowe aromaty
Pracując jako barista, zauważyłem, że ludzie bardzo często są zakładnikami swoich przyzwyczajeń. Od lat piją tę samą kawę, z tego samego kraju, o tym samym, dobrze znanym smaku. Boją się eksperymentować, sięgać po nowe odmiany. Największy – i przy okazji nieuzasadniony – sprzeciw budzi w nich wytrawny, owocowy bukiet naparu. A kwasowość połączona z odpowiednią słodyczą jest naprawdę przyjemna. Wystarczy dobrej jakości kawa i odpowiednia metoda parzenia. Dla tych, którzy tkwią w pułapce kawowych przyzwyczajeń znalazłem rozwiązanie – to kenijska Arabika.
Kenijskie ziarna oferują nam jedne z najbardziej aromatycznych, „jasnych”, kwaskowych bukietów na świecie. Smaki poszczególnych regionów różnią się od siebie nieznacznie, ale większość odmian może pochwalić się owocowymi – jagodowo-cytrusowymi aromatami, które stanowią miłe zaskoczenie. Jeśli zastanawiacie się skąd pochodzą nuty cytrusowe, jagodowe albo winne w kenijskich ziarnach, to daje odpowiedź – „terroir”.
Wysokogórskie plantacje
Terroir to połączenie warunków naturalnych i klimatycznych, w których uprawiana jest kawa i które decydują o jej unikatowym charakterze. W przypadku Kenii niezwykle istotne jest położenie plantacji. Centralna część obszaru uprawowego znajduje się w okolicach Mount Kenya i rozciąga się na południe w kierunku stolicy kraju – Nairobi. Niewielkie uprawy znajdują się także na zboczach góry Elegon przy granicy z Ugandą.
Kawowce rosną więc pomiędzy 1400 a 2000 m n. p. m. – dlatego napar przygotowany z ich ziaren jest taki intensywny, rześki i zaskakujący. Wraz ze wzrostem wysokości aromaty stają się coraz bardziej świeże i ciekawe. Uprawie kawy w tym regionie sprzyja również równikowy klimat, umiarkowane temperatury, sezonowe deszcze i przede wszystkim bogata wulkaniczna gleba.
Kenijskie aukcje kawy
Trzeba przyznać, że Kenia posiada naprawdę idealne warunki. Ale w tym konkretnym przypadku równie ważna jest strategia produkcji i sprzedaży kawy. Bo to dzięki drobnym plantatorom, skutecznie działającemu systemowi spółdzielni oraz cotygodniowym aukcjom możemy cieszyć się najlepszymi, kenijskimi odmianami, ich wysoką jakością i powtarzalnością.
Kenijska polityka kawowa zorganizowana jest wokół systemu małych spółdzielni. Ponad połowa producentów w tym kraju to drobni plantatorzy – posiadający zaledwie po kilka hektarów ziemi – skupieni wokół różnych kooperatyw. Jedna taka spółdzielnia pozyskuje kawowe ziarna od setek, a nawet tysięcy plantatorów. Całą wyprodukowaną w Kenii kawę skupuje jedna organizacja Coffee Board of Kenya, która koordynuje prace kawowych spółdzielni, a ziarna poddaje surowym testom jakościowym.
Walory tych ziaren weryfikują otwarte aukcje kawy, które odbywają się w Kenii każdego tygodnia. Kupujący otrzymują wcześniej próbki ziaren, dzięki czemu osobiście mogą się przekonać o ich właściwościach. O cenie kawy decydują jej smak i aromat, jakość, a także ocena eksportera i preferencje jego klientów. Dzięki temu systemowi wysokiej jakości ziarna otrzymują wyższą cenę i są bardziej pożądane przez kupujących, co jest najlepszym miernikiem ich wartości.
Ma to również bezpośrednie przełożenie na starania plantatorów, aby produkować jak najlepszą kawę. Ziarna przeznaczone na eksport to wyłącznie wyselekcjonowane kawy, poddawane droższej i efektywniejszej – „mokrej” metodzie obróbki. Te najwyższej klasy – o odpowiedniej wadze, wielkości, gęstości oraz satysfakcjonującym smaku – są oznaczane symbolem „AA”.
Afryka na podniebieniu
Jednym z najlepszych gatunków jest oferowana przez MK Cafe Fresh – Kenya AA. To kawa o „żywym” i orzeźwiającym charakterze oraz szlachetnym i wyważonym smaku. Odpowiedni kształt ziaren, ich rozmiar czy gęstość mają ogromny wpływ na jakość naparu, który jest głęboki, esencjonalny i silnie wyczuwalny na podniebieniu. Kenya AA streszcza w sobie wszystko to, co najlepsze w afrykańskiej naturze. To wyjątkowy przykład Arabiki dającej bardzo wyraźne doznania związane z miejscem, w którym dojrzewa. Dzięki lekkim nutom owocowym, kwiatowym, winnym kawa idealnie nadaje się na porę letnią – zwłaszcza przygotowana przy pomocy dripa albo french pressa.
Bo równie ważne, co same zalety kawy są sposoby jej parzenia oraz okoliczności, w których ją pijemy. Czasem trzeba nieco poeksperymentować z różnymi metodami i znaleźć odpowiedni moment – na przykład ciepły wieczór w gronie znajomych. Wówczas będziecie w stanie pełniej docenić te wytrawne, lekkie nuty. Mam głęboką nadzieję, że znajdziecie w sobie otwartość, ciekawość na nowe doświadczenia smakowe, a jagodowe oraz cytrusowe aromaty częściej będą gościć w Waszych filiżankach.
Autor: Łukasz Mitura