KAWY ZIMOWE Z ROZGRZEWAJĄCYMI DODATKAMI – 3 PYSZNE PRZEPISY
Sezonowe kawy to nie tylko zestaw orzeźwiających kaw mrożonych i cold brew. Równie bogata jest oferta ich rozgrzewających wersji. Zimowe kawy z nutą korzenną, syropami smakowymi i z bitą śmietaną – wybór jest duży, a rozgrzewające kawy na słodko stały się już klasycznymi pozycjami sezonowymi. Osłodzą długie wieczory i leniwe jesienne poranki. Nowoczesne kawiarnie serwują piernikowe czy dyniowe latte, ale zebraliśmy kilka przepisów na zimowe kawy, które z łatwością przyrządzisz samodzielnie w domu.
Piernikowa latte słodko z posypką czekoladową do kawy
Do najpopularniejszych propozycji kaw zimowych kaw należą te, które na co dzień serwowane są z mlekiem. Mleczne kawy – latte czy cappuccino będą świetną bazą do słodkich zimowych przepisów. Jak zrobić espresso do latte w domu? Jeśli nie posiadasz ekspresu ciśnieniowego, to najłatwiejszym sposobem będzie kawa zrobiona w kawiarce. Kawiarki stają się coraz bardziej popularne, pasują na kuchenki gazowe i płyty indukcyjne, a ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Drobno zmielone ziarna w młynku wystarczy ubić w sitku, a do dolnej części kawiarki wlać zimną wodę. Podczas podgrzewania wody wytworzy się ciśnienie, które doprowadzi do przelania się wody przez sitko i zebrania espresso w górnej części kawiarki. Tak przygotowaną kawę wystarczy przelać do kubka i zalać dużą ilością mleka. Piernikową latte uzyskamy przez dodanie łyżki miodu i ⅓ łyżeczki mieszanki przypraw korzennych, czyli cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej i goździków. Jeśli posiadasz urządzenie do spieniania mleka, to możesz zwieńczyć kawę warstwą spienionego mleka i obsypać posypką czekoladową do kawy.
Kawa z syropem klonowym i bitą śmietaną
Do przygotowania tej kawy potrzebne będzie espresso zaparzone w kawiarce i mleko roślinne, np. owsiane lub migdałowe. Proporcje są dowolne, więc jeśli lubisz słabą kawę, to bez problemu możesz dodać tyle mleka, ile potrzebujesz. Do słodzenia świetnym zamiennikiem cukru będzie syrop klonowy lub syrop z agawy. Na koniec dodaj bitą śmietanę, posyp płatkami migdałów. Kawa z syropem klonowym najlepiej smakuje ze spienionym, lekko podgrzanym mlekiem. Jeśli jesteś wielbicielem kaw przelewowych, to nie polecamy eksperymentować z wariacjami zimowymi, które bazują na dripach czy chemexie, ponieważ nie są to kawy, które podaje się z mlekiem.
Zimowa czarna kawa korzenna, czyli kawa 5 przemian
To idealne rozwiązanie dla wielbicieli czarnej kawy i przypraw korzennych. Kawa pięciu przemian znana również jako kawa joginów i wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Tajemnica tkwi w 5 przyprawach (smakach), które symbolizują 5 elementów występujących w naturze:
- element ognia, czyli gorzki (kawa)
- element ziemi, czyli słodki (cynamon)
- element metalu, czyli ostry (kardamon, imbir)
- element wody, czyli słony (sól)
- element drzewa, czyli kwaśny (sok z cytryny)
Przepis na kawę pięciu przemian jest bardzo prosty. Wystarczy zagotować wodę w garnuszku, dosypać dwie łyżki świeżo zmielonej kawy. Gotować na małym ogniu i dodawać przyprawy w odpowiedniej kolejności w odstępach minutowych. Najpierw ⅓ łyżeczki cynamonu, następnie starty imbir i kardamon (około 3-4 ziarenek i ½ łyżeczki imbiru). Całość zamieszać i po kolejnej minucie gotowania kawy dodać szczyptę soli, a następnie kilka kropel cytryny. Kawa pięciu przemian ma pozytywny wpływ na metabolizm i układ pokarmowy, sprzyja trawieniu.
Bezkofeinowy napar rozgrzewający, czyli czym zastąpić kawy zimowe
Dla osób, które nie przepadają za smakiem kawy lub unikają kofeiny ze względów zdrowotnych, polecamy prosty przepis na zimową herbatę. Wystarczy zaparzyć herbatę malinową, dosłodzić syropem klonowym, syropem daktylowym lub miodem zmieszanym z cynamonem. Tutaj sprawdzą się też syropy owocowe, a w tym syrop malinowy lub wiśniowy. Na koniec można dodać kilka plastrów pomarańczy przyozdobionych wcześniej goździkami. Dodadzą owocowego, cytrusowego akcentu, który idealnie przełamie słodycz syropów. Herbata owocowa ze słodkimi dodatkami i plastrami cytrusów sprawdzi się też jako herbata mrożona na letnie dni. Wystarczy pozostawić napar do ostygnięcia, wstawić na noc do lodówki i serwować z kostkami lodu.