KAWY MEKSYKAŃSKIE - CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ? JAKI GATUNEK WYBRAĆ?
Kraj rozpościerający się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. na wyżynno-górzystym terenie Ameryki Północnej łączy w sobie dwie odmienne strefy klimatyczne. Na północy i w centrum panuje suchy klimat zwrotnikowy, z kolei południowa część kraju charakteryzuje się klimatem wilgotnym podrównikowym. Takie zróżnicowanie sprawia, że kawa wyróżnia się unikatowym smakiem i aromatem typowym dla egzotycznego regionu Meksyku i kusi nawet najbardziej wymagających koneserów tego energetycznego napoju. Mimo iż uprawiane na tych terenach odmiany są znane także w innych zakątkach świata, w kawie parzonej z ziaren meksykańskich często można wyczuć smak czekolady i orzechów, nierzadko wzbogacony nutami owocowymi. Wyjątkowa kompozycja smakowa i aromatyczna nadaje tej kawie unikatową wartość.
Regiony uprawy kawy meksykańskiej
Kawy meksykańskie to głównie kawy wysokogórskie. Do takich można zaliczyć chociażby Maragogype uprawianą w Chiapas, Veracruz, czy Guerrero. Przykładowo kawa pochodząca z regionu Chiapas charakteryzuje się bardzo złożonym bukietem smakowym opierającym się na brzoskwiniach i goździkach. Z kolei kawy z regionu Oaxaca nawiązują w smaku do mlecznej czekolady i migdałów. Kawa z Altury to smak przywodzący na myśl cytrusy i karmel, który wpisuje się idealnie w gusta i preferencje osób stawiających na słodkawy smak. Zdecydowana większość zbiorów pochodzi właśnie z południowej części Meksyku, gdyż na bogactwo upraw wpływ ma panujący tam klimat i ukształtowanie terenu.
Odmiany ziaren kawy uprawianych w Meksyku
Meksyk słynie z kilku najbardziej istotnych i najlepiej dojrzewających na tym terenie odmian ziaren. Jedną z odmian jest Altura, która po zaparzeniu nadaje wywarowi słodko-kwasowego smaku łączącego ze sobą nuty cytrusów, czekolady i orzechów. Ich charakterystyczną cechą jest to, że uzyskana z nich kawa ma niską zawartość kofeiny, dlatego częściej sięgają po nią osoby, które niekoniecznie potrzebują dodatkowego zastrzyku energii.
Nie sposób nie wspomnieć także o ziarnach Oaxaca, których smak nawiązuje wyraźnie do czekolady i migdałów. Przygotowany z nich napar określa niska kwasowość, dlatego osoby preferujące właśnie takie doznania smakowe będą sięgać po tą odmianę meksykańskich ziaren. Należy również wspomnieć o ziarnach Tapachula, które pozwalają uzyskać napar o słodkim smaku trzciny cukrowej i brzoskwiń przełamanym nutą goździków.
Każdy pasjonat kaw o dużej zawartości kofeiny z pewnością nie odmówi sobie filiżanki naparu z ziaren Maragogype, czy Caturra, które sprawiają, że kawa pozostawia słodki posmak wanilii, winogron i miodu intensywnie odczuwanego z każdym kolejnym łykiem. Różnorodność poszczególnych odmian ziaren i efektów smakowych, jakich można oczekiwać po ich zaparzeniu, daje ogromne możliwości i wpisuje się w upodobania Klientów o różnych preferencjach i oczekiwaniach.
Klasyfikacja meksykańskich ziaren kawy
W zależności od tego, na jaki kontynent mają trafić ziarna kawy, będą one poddawane dwóm odmiennym sposobom kwalifikacji. W przypadku ziaren kierowanych na rynek europejski liczba wad w przeliczeniu na 300 gramów ziaren nie może przekraczać 15. Z kolei ziarna trafiające na rynek amerykański nie mogą mieć więcej niż 30 wad na 300 gramów surowych ziaren eksportowanych za granicę.
Jakość kaw podlega także klasyfikacji uzależnionej od wysokości, na jakiej znajdują się plantacje kawowca. Prime Washed to kawy uprawiane na wysokości pomiędzy 500-700 m n.p.m. Z kolei ziarna na wysokości 700-900 m n.p.m. zalicza się do ziaren z kategorii Extra Prime Washed. Owoce kawowców z plantacji na wysokości 900-1200 m n.p.m. określa się mianem HG, czyli High Grow. Uprawy pochodzące z najwyższych partii górskich powyżej 1200 m n.p.m. t o SGH, czyli Strictly High Grow.
Co wpływa na smak i aromat kaw?
Prócz wyżej wymienionych powodów wyrazistego smaku i wyjątkowego aromatu kaw meksykańskich, takich jak gleby, mikroklimat i ukształtowanie terenu, ogromny wpływ na jakość kaw ma ekologiczne podejście wielu mniejszych plantacji, które stanowią część rodzinnego biznesu opierającego się na naturalnych zasobach, bez stosowania substancji i nawozów sztucznych. Plantatorzy często prowadzą plantacje organiczne, ponieważ do użyźniania gleb dodają nawóz zwierzęcy, jak i roślinny kompost, które są produktami pochodnymi z należących do nich gospodarstw rolnych. Korzyści są zatem obopólne. Plantatorzy nie muszą martwić się o ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z zakupem nawozu, wykorzystują całkowicie naturalne i dostępne dla nich zasoby, a na tym wszystkim najwięcej korzysta finalny Klient, który otrzymuje kawę z organicznych, ekologicznych, naturalnych upraw.
Najlepsze metody serwowania
Kawy meksykańskie smakują wybornie, nie tylko pod względem odmian ziaren, ale także pod kątem sposobów przygotowywania kawowego wywaru. W przypadku ziaren z Meksyku bardzo dobrze sprawdza się zastosowanie aeropressu, chemexu, czy syfonu. Prócz metod alternatywnych dobrze sprawdzi się również standardowa kawiarka, dzięki której kawa nabierze wyjątkowej intensywności w smaku.