KAWY KOLUMBIJSKIE - CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ? JAKI GATUNEK WYBRAĆ?
Trzecim co do wielkości biznesem w Kolumbii poprawiającym sytuację ekonomiczną mieszkańców, zaraz po złocie i ropie naftowej jest kawa. Odpowiednie uwarunkowania geograficzne i geolokalizacja sprawiają, że właśnie w tym kraju co roku uprawia się kawowce w praktycznie najdoskonalszych warunkach klimatycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić. Odpowiednie nasłonecznienie i domieszka pyłu wulkanicznego w glebach, jak i stała, utrzymująca się na tym samym umiarkowanym poziomie temperatura zapewniają ogromne zbiory ziaren kawowca każdego roku.
Regiony uprawy kaw kolumbijskich
Każda kawa ma inny smak i aromat, jednak łączy je jedno - kolumbijskie pochodzenie. Największą popularnością cieszą się odmiany z tak zwanego “Trójkąta Kawy”, do którego zalicza się Quindo, Caldas i Risaralda. To właśnie stąd pochodzi zdecydowana większość zbiorów, a ze względu na swój unikalny charakter i kultywację kawowych tradycji, miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Regionem o górzystym ukształtowaniu, w którym kawę uprawia się na stromym terenie o dużym nachyleniu, jest z kolei region Magdalena w północnej Kolumbii. Zbiory w tym miejscu nie należą do najprostszych ze względu na strome zbocza górskie, niemniej jednak klimat na wysokości 900 - 1600 m n.p.m. ma zbawienny wpływ na finalny smak i aromat kawy z tych ziaren.
Jeszcze wyżej uprawia się kawę w regionie Narino, który, zlokalizowany na wysokości nawet 2000 m n.p.m. w górzystych Andach nieopodal równika, umożliwia uprawę wyjątkowych ziaren w ekstremalnych, aczkolwiek korzystnych warunkach.
Regionów i podregionów słynących z uprawy kawy w Kolumbii jest zdecydowanie więcej. Każdy ma swój własny mikroklimat, który mimo różnic wciąż idealnie nadaje się na uprawę kawowców i zakładanie plantacji wybranych gatunków i odmian ziaren. Nie można chociażby zapominać o plantacjach Antiquia, czy Santander, jak i Huila, w których zbiory są obfite, a kupców na ich ziarna nie brakuje.
Najpopularniejsze odmiany kaw w Kolumbii
Każda kawa, ze względu na klimat i warunki geograficzne, w których jest uprawiana, będzie różniła się smakiem i aromatem po zaparzeniu. Do najpopularniejszych odmian uprawianych w Kolumbii należą:
- Typica - jedna z najbardziej znanych odmian, która jako pierwsza pojawiła się na kolumbijskich ziemiach. Obecnie stanowi czwartą część wszystkich zbiorów z tego kraju. Ziarna po zaparzeniu dają łagodny, nieco słodkawy smak z akcentem owocowym wyczuwalnym z każdym łykiem tego wyjątkowego napoju.
- Bourbon - to odmiana, która powstała w wyniku naturalnych procesów mutacji z ziaren Typica. Bourbon w wielu regionach stał się główną uprawianą odmianą ze względu na dorodność zbiorów, jakie się otrzymuje. Szacuje się, iż zbiory są większe nawet o 30% w porównaniu do standardowych ziaren Typica.
- Caturra - nie można zapominać także o odmianie Caturra, która stanowi niemal połowę cieszących się uznaniem kaw na kolumbijskiej ziemi. Ziarna te po zaparzeniu dają wyjątkowy rezultat, którym jest kawa o średnim body i wyraźnie wyczuwalnej nucie cytrusowej. Zwolennicy limonkowych smaków z pewnością chętnie sięgną właśnie po tę odmianę.
- Castillo - odmiana ta zaskarbiła sobie serca plantatorów, którzy boją się ryzyka i stawiają wyłącznie na ziarna odporne na choroby i warunki klimatyczne. Castillo spełnia te oczekiwania, dlatego liczba plantacji zajmujących się jej uprawą nie maleje. Smak kawy z ziaren Castillo jest bardzo podobny do kaw, do których zaparzenia stosuje się ziarna Typica.
- Colombia - znana i kojarzoną z nazwą kraju odmiana ziaren zyskała uznanie ze względu na dużą odporność i produktywność, dlatego plantatorzy nieustannie kultywują uprawę tychże ziaren w swoich gospodarstwach.
Smaki i aromaty kaw kolumbijskich
Kawy kolumbijskie - w wielu odmianach charakteryzują się wyraźnie wyczuwalnymi owocowo-kwiatowymi aromatami, co sprawia, że miłośnicy tego wyjątkowego napoju znajdą najlepsze dla siebie, zgodne z osobistym gustem i preferencjami propozycje. W Kolumbii obróbkę ziaren przeprowadza się metodą “na mokro”. Ma to ogromny wpływ na smak i intensywność aromatu. Ziarna najpopularniejszych odmian uprawianych na kolumbijskiej ziemi, takie jak Bourbon, charakteryzują się słodkim smakiem i ledwo wyczuwalną kwasowością. Subtelny aromat dopełnia całości i sprawia, że wywar jest kompletny i zrównoważony. Z kolei kawa z ziaren Maragogype nawiązuje nutami smakowymi do orzechów z nutą malinowo-jagodową. To nietuzinkowe połączenie wpływa na wykwintność smaku, cenionego za swoją oryginalność. Z kolei kawy z ziaren Supremo zapewniają doznania wypełnione brzoskwiniowo-cytrusowym posmakiem.
Najlepsze sposoby parzenia kawy
Aby uzyskać jak najwięcej z kawowego naparu pozyskiwanego z ziaren kolumbijskiej kawy, warto posłużyć się metodą ekspresu przelewowego, dzięki któremu zaparzona kawa nabiera czekoladowego posmaku i przyjemnej słodyczy. Z kolei zaparzona w kawiarce charakteryzuje się jeszcze większą intensywnością, z której ucieszy się każdy miłośnik mocniejszych napojów. Warto również zastanowić się nad zwykłą powszechną zalewajką z dodatkiem śmietanki lub kilku kropel mleka.