Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KAWY INDYJSKIE - CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ? JAKI GATUNEK WYBRAĆ?
2023-12-07

KAWY INDYJSKIE - CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ? JAKI GATUNEK WYBRAĆ?

W Indiach, jako jedynym kraju na świecie, plantacje kawy dojrzewają w cieniu roślin, pomiędzy aż pięćdziesięcioma różnymi gatunkami drzew i setkami rodzajów krzewów, kwiatów, przypraw, roślin uprawnych. Powodem takiego zakładania plantacji jest pochyły teren, na którym nieustannie rozrastająca się flora zapobiega erozji gleb, jednocześnie dostarczając jej cennych składników mineralnych pochodzących z tego egzotycznego ekosystemu. Region tak zróżnicowany pod względem panujących na nim warunków klimatycznych sprawia, że od dawna uprawia się na nim różne gatunki kaw cenionych za swój smak i aromat na całym świecie.

Kawy z Indii - uprawiane odmiany

Kawy, jakich uprawą zajmują się właściciele indyjskich plantacji, to przede wszystkim cztery najistotniejsze odmiany, dla których istniejące na tym terenie warunki klimatyczne i geograficzne są idealne. Pierwszą z odmian jest Kents, czyli znana i najczęściej uprawiana odmiana Arabiki. Jej zaletą jest duża odporność, dlatego zazwyczaj to właśnie ona króluje na indyjskich plantacjach i stanowi numer jeden w tym kraju. Drugą odmianą jest S.795, która cieszy się uznaniem ze względu na obfitość plonów, jakie wydaje. Trzeci rodzaj to SLn.9, czyli kawa będąca wynikiem krzyżowania dwóch rodzajów ziaren Arabiki, do których zaliczają się Hybrido-de-Timor i Tafarikela. Istnieje jeszcze jedna odmiana uprawiana w Indiach, a mowa tutaj o Cauvery. Wymienione wyżej Arabiki cenione są za smak, aromat, który jest efektem wyjątkowego klimatu panującego na indyjskich wzgórzach, jak i licznych roślin i przypraw, które rosną w sąsiedztwie kawowców.

Najpopularniejsze regiony znane z plantacji kawowców

Indyjska kawa to napój doskonały, który mimo wszystko różni się jakością i walorami smakowymi pod kątem regionu, z którego się wywodzi. Obecnie za jedną z najlepszych uznaje się kawę pochodzącą z regionów południowych, do których zaliczyć należy Kerala, Karnataka i Tamil Nadu. Inne tereny słynące z plantacji to Mysore, Wayanad i Malabar. Szczególną popularnością cieszą się wzgórza Chandra Giri, z którą wiąże się legenda na temat pochodzenia ziaren kawy na indyjskich ziemiach. Zgodnie z przekazem, około 400 lat temu Hindus o wyznaniu muzułmańskim wracał z pielgrzymki, przemycając w drodze powrotnej siedem magicznych ziaren kawy. Schował je w swojej brodzie, dzięki czemu nikt nie zorientował się o realizowanym przez niego planie. Posadził je następnie na wspomnianych wzgórzach, co dało początek uprawie kawy w Indiach.

Klasyfikacja indyjskich ziaren

Klasyfikacja ziaren pochodzących z Indii odbywa się w sposób typowy i charakterystyczny właśnie dla tego kraju. Indywidualne podejście do tej kwestii z uwzględnieniem regionu, z którego one pochodzą, pozwala na określenie jakości w najlepszy możliwy sposób. Podczas klasyfikacji nadaje się ziarnom odpowiednią kategorię, jedną spośród: A, AB, B, C, PB. O tym, jaka kategoria zostanie przypisana do konkretnego ziarna, decyduje miejsce jego pochodzenia, gatunek, liczba posiadanych defektów, rozmiar sita stosowanego do wyboru najdorodniejszych ziaren, a także ogólny wygląd ziarna. Do przetwarzania kaw stosuje się zarówno metodę mokrą, jak i suchą. Kawę poddaje się także obróbce metodą monsunowania, która polega na pozostawianiu ziaren działaniu słońca, jak i wilgotnym wiatrem monsunowym. Taki sposób dojrzewania i fermentacji sprawia, że zaparzona filiżanka kawy smakuje unikatowo i nie można podrobić jej smaku z żadną inną Arabiką z innych krajów.

Smak indyjskich kaw

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech indyjskich kaw jest ich wyjątkowy smak, w którym bardzo trudno dostrzec jakikolwiek kwaskowaty posmak. Zazwyczaj można wyczuć wyraźne nuty gorzkiej czekolady, czy prażonych orzechów. Smak nabiera również wyjątkowości, czego przyczyną jest dojrzewanie ziaren w wilgotnym klimacie i otoczeniu przypraw oraz wielu owoców uprawianych na stromych wzgórzach. Jeszcze delikatniejsze i łagodniejsze są natomiast kawy z ziaren, które poddane były procesowi monsunowania. Naturalny sposób obróbki eliminuje kwasowość do tego stopnia, że często jest ona praktycznie niewyczuwalna, co szczególnie odpowiada miłośnikom delikatniejszych smaków. Warto jednak pamiętać o tym, iż obróbka ta jest możliwa tylko w przypadku kaw pochodzących z regionów położonych nad Morzem Arabskim. 

Aromatyczna filiżanka indyjskiej kawy

Kawy oznaczone symbolem A to jedne z najlepszych i najbardziej cenionych kaw indyjskich. Należą do nich ziarna z regionu Malabar, które wyróżnia wielkość, a smak nawiązuje do orzechów i ciemnej czekolady. Z kolei brak kwasowości idealnie komponuje się z dużą intensywnością, dzięki czemu każdy kolejny łyk kawy pobudza i dodaje energii na cały dzień. Taki symbol znajduje się również na opakowaniach ziaren Plantation, w których można wyczuć wyraźne nuty tytoniu, kakao i przypraw korzennych. Poziom goryczki jest jednak mniejszy niż w przypadku wielu innych odmian ziaren pochodzących z Indii. Nie ma jednego sposobu na to, aby przyrządzić wyśmienitą indyjską kawę. Metody zaparzania, które jednak dobrze sprawdzą się przy tych ziarnach, to: kawiarka, french press, a także ekspres ciśnieniowy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel