KAWOWE EKSPERYMENTY – CZY ZWILŻANIE FILTRÓW DO KAWY MA SENS?
Parzenie kawy to obszerna tematyka, której finalny efekt uzależniony jest od wielu czynników i aspektów. Wiele osób decyduje się na parzenie kawy bezpośrednio w szklance lub filiżance, pozostali z ogromną chęcią korzystają z różnego rodzaju urządzeń ułatwiających przygotowanie kawy idealnej. Mowa tutaj o wszelkiego typu kawiarkach, czajnikach, aeropressach, ale i o ekspresach, w tym przelewowych, z których pomocą powstaje kawa z filtra. Jak filtrować kawę, by cieszyć się wyjątkowym jej smakiem i aromatem?
Filtry do kawy - rodzaje
Prócz wspomnianego wyżej ekspresu przelewowego, do parzenia kawy z wykorzystaniem filtra można wykorzystać aeropress, dripper, czy chemex. Każdy urządzenie będzie jednak wymagało innego rodzaju filtrów dopasowanych do danej metody. Powstaje zatem pytanie o filtry do kawy - rodzaje najczęściej spotykanych to modele stożkowe, podwójnie zaginane, z płaskim dnem oraz w postaci okrągłych płatków. Kluczową kwestią jest ich trwałość, aby nie rozrywały się w trakcie parzenia kawy i nie przepuszczały drobinek mielonych ziaren, co wpływa na finalne doznania na podniebieniu. Filtr do parzenia kawy powinien być kompatybilny i dostosowany do urządzenia oraz metody, którą stosujesz podczas przyrządzania tego energetycznego napoju. W filtrach ważny jest również sposób ich wykonania - muszą zapewnić swobodę w przepływie znajdującej się w nich cieczy, być bezpieczne dla użytkownika i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania, niż na tanie odpowiedniki o wątpliwej jakości.
Jaki rozmiar filtra do kawy wybrać?
Zastanawiasz się nad tym, jaki rozmiar filtra wybrać? Im większe jest urządzenie, z którego korzystasz, tym większego filtra będziesz potrzebować. Zazwyczaj na opakowaniu można znaleźć informację o rodzaju stosowanych filtrów, a z kolei na nich mieści się adnotację ułatwiającą dobór filtra do urządzenia i jego rozmiarów. Renomowani producenci w swoim asortymencie zawsze oferują filtry dedykowane urządzeniom, które produkują. Mimo wszystko warto pamiętać, że filtr do kawy sypanej przygotowywanej w dripperze lub chemexie będzie mieć kształt stożkowy. Filtry podwójnie płaskie stosuje się w ekspresach automatycznych i przelewowych starszej generacji. Te w kształcie okrągłych płatków idealnie pasują do aeropressu.
Filtr do parzenia kawy warto wybrać również pod względem warstw, z których się składa. Kawa przygotowana z pomocą grubego filtra ma bardziej klarowną barwę i delikatniejszy smak, gdyż nie przepuszcza tak dużej ilości olejków eterycznych w czasie parzenia, jak w przypadku kawy z cienkiego filtra.
Jaki filtr do ekspresu wybrać?
Filtry dzieli się jeszcze na papierowe, metalowe i wielorazowe. Ekspres do kawy z filtrem papierowym to z pewnością sposób na uzyskanie kawy o wyjątkowym smaku. Jest to opcja niezwykle praktyczna i prosta, łatwa w użyciu. Filtrów tego typu nie trzeba czyścić, wystarczy wymienić na nowe. Należy jednak pamiętać o przelaniu filtrów wrzątkiem, aby pozbyć się z nich papierowego posmaku, nim zastosuje się je w parzeniu kawy. Z kolei przez filtry metalowe przepuszczane są substancje oleiste, wszystkie olejki eteryczne, a nawet drobinki zmielonej kawy. Ostatnim rodzajem filtrów są filtry materiałowe - to modele proste w zastosowaniu, jednak wymagają dokładnego prania, gdyż po zaparzeniu kawy zostają w nich drobinki zmielonych ziaren.
Jak filtrować kawę?
Aby zaparzyć filiżankę energetycznego napoju, konieczna jest woda o temperaturze w granicach 90 stopni Celsjusza, kawa (w proporcji 60 gram na 1 litr wody) oraz filtr do kawy - jak używać go bez stosowania różnego rodzaju urządzeń? Zwilżony gorącą wodą filtr wystarczy umieścić w szklance, a następnie uzupełnić świeżo zmieloną kawą. Kolejno należy zalać go wodą. Po 45 sekundach można przystąpić do właściwego zaparzania.