KAWA PO BRAZYLIJSKU - JAK JĄ ZROBIĆ?
Kawa po brazylijsku - jej przyrządzanie różni się od znanego klasyka i nieco zaskakuje, dlatego też z pewnością zasłużyła na swoją odrębną nazwę. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane i może przypaść do gustu miłośnikom słodkiego smaku. Co jednak sprawia, że Brazylijczycy sięgają właśnie po taki napar na co dzień?
Kawy brazylijskie - charakterystyka
Kawa z Brazylii, a kawa po brazylijsku to nie to samo. Jedną z najbardziej znanych na świecie kaw są te pochodzące z Brazylii. Oczywiście w tamtym kraju produkuje się liczne odmiany i gatunki - zarówno Arabiki, jak i Robusty - jednak kawy brazylijskie, ze względu na uwarunkowania klimatyczne i geograficzne, wyróżniają się delikatnym, łagodnym smakiem i minimalnym poziomem kwasowości. W samej Brazylii ciężko jednak skosztować kawy wysokiej jakości premium. Producenci i właściciele plantacji przeznaczają najlepsze ziarna w niemalże stu procentach na eksport. Na rodzimym rynku nie pozostaje zbyt wiele możliwości sięgnięcia po kawę brazylijską z wyższej półki, speciality. Z tego względu przygotowywanie naparu wymaga trochę innego podejścia do całej procedury.
Kawa po brazylijsku - receptura słodkiego napoju
Brazylijczycy to miłośnicy słodkiego smaku. Biorąc pod uwagę, iż codzienną kawę zaparzają ze średniej lub niskiej jakości ziaren, stosują pewne praktyki, by ulepszyć finalny smak naparu. Kawa po brazylijsku, w której na co dzień rozsmakowują się mieszkańcy Brazylii, to caffezinho. W swojej intensywności i mocy może nawiązywać do espresso, jednak smakiem całkowicie różni się od wspomnianego klasyka. Do jej przygotowania stosowana jest duża ilość mleka i cukru, choć jest to tylko podstawowa wersja. Istnieje od niej wiele ustępstw i alternatyw, które różnią się słodkimi dodatkami, które rozpieszczają podniebienie. Mowa tutaj o takich składnikach, jak czekolada, wanilia, bita śmietana, śmietana kremówka, cynamon, syropy, ale i akcent alkoholowy w postaci rumu.
Kawa po brazylijsku - przepis
Przyrządzanie słodkiego kawowego naparu nie jest niczym skomplikowanym. Aby przygotować klasyczną wersję, należy zaopatrzyć się w młynek, bawełniane lub papierowe filtry i rondelek. Te podstawowe akcesoria są niezbędne, by przygotować kawę po brazylijsku. Przepis podajemy poniżej.
- Zmiel ziarna kawy - optymalny poziom to średnio zmielone ziarna.
- Zagotuj wodę z dodatkiem cukru (może być trzcinowy).
- Po zagotowaniu wsyp do wody odmierzoną ilość świeżo zmielonej kawy.
- W zależności od osobistych preferencji co do intensywności kawy, czas jej gotowania będzie się różnił.
- Przelej filtr do kawy gorącą wodą i umieść na wybranym naczyniu (może to być również drip).
- Przefiltruj kawę. Napój jest gotowy do serwowania!
Inne sposoby przygotowywania kawy
Kawa z Brazylii może być przygotowana na wiele innych sposobów. Brazylijczycy często sięgają bowiem również po kawę z mlekiem w proporcjach pół na pół, nie zapominając o jej odpowiednim dosłodzeniu.
W przypadku kawy z dodatkiem czekolady i innych składników, rozpuszcza się je w rondelku razem z zagotowaną wodą, a następnie uzupełnia o odmierzoną ilość zmielonych ziaren.
Brazylijskie kawy - nie tylko do caffezinho
Kawy brazylijskie można przyrządzać na wiele sposobów, nie tylko na wspomniany wyżej, charakterystyczny dla mieszkańców tego egzotycznego kraju. Świetnie smakują jako baza do innych mlecznych napojów, ale i solo przygotowane z pomocą różnych metod parzenia.
Nie sposób nie wspomnieć również o Brazil Santos 1kg ziarno, czyli kawie docenianej na całym świecie ze względu na bogaty bukiet smakowy i aromatyczny. Bardzo niski poziom kwasowości tej kawy świetnie współgra z aromatami nawiązującymi do miodu, melasy, czekolady i orzechów laskowych.
Świetną propozycją dla miłośników brazylijskich kaw jest także Brazil Crema 1kg ziarno. Charakterystycznym dla tej kompozycji ziaren jest interesujący profil aromatyczny, w którym wyraźnie wyczuwalne są nuty mlecznej czekolady, brzoskwini, palonego cukru i skórki pieczonego chleba.