KAWA I JEJ ZASTOSOWANIE W KUCHNI - NIE TYLKO DO PICIA
Zainteresowanie kawą jest naprawdę imponujące, a głównym tego powodem jest możliwość jej zastosowania w kuchni - nie tylko do picia. Może sprawdzić się jako dodatek do wielu potraw, zarówno słonych, jak i słodkich. Spełni się także w innych zadaniach, chociażby w sprzątaniu po kulinarnych wyczynach, kiedy to walka z zabrudzeniami i zmywaniem naczyń sprawia pewne problemy. Jak kawa sprawdzi się w kuchni?
Zastosowanie kawy w gotowaniu
Kawa - w ziarnach, mielona, czy w konsystencji drobno mielonego pudru - zazwyczaj jednoznacznie kojarzy się z energetycznym napojem. Jak się okazuje, można ją zastosować również w gotowaniu, co jednak może wymagać przynajmniej podstawowych umiejętności kulinarnych. Podczas przygotowywania wybornych potraw można zastosować kawę do sosów, czy jako przyprawę. W przypadku wieprzowiny najlepiej sprawdzi się kawa lekko palona, kiedy to ziarna mają jasną barwę, a ich dodatek w postaci zmielonego proszku świetnie połączy się ze smakiem potraw tłustych. Z kolei kawa ciemno palona spełni oczekiwania koneserów dobrego jedzenia, którzy są miłośnikami dań na bazie dziczyzny i ptactwa.
Kawa w deserach i z owocami
Kontynuując kulinarną tematykę, nie można zapominać o deserach, w których kawa jest często nieodzownym kontrastem zapewniającym złożoność i wzbogacenie smaku, jak i dla zachowania balansu między słodkim, a gorzkim. Kawę zazwyczaj stosuje się w formie posypki do ciast. Z kolei rozpuszczona w odrobinie wody może posłużyć do nasączania biszkoptu będącego bazą ciasta. Bardzo często kawę dodaje się także do kremów i mas stosowanych w ciastach, tortach i wielu innych wypiekach. Kawę warto także zastosować podczas przygotowywania domowej roboty lodów, czy deserów owocowych z dodatkiem bitej śmietany. Przykładem deseru, którego kawa jest nieodłącznym składnikiem, jest tiramisu. Połączenie z karmelem, pekanami, suszonymi owocami, a nawet szczyptą soli - tak wykwintnie zaaranżowane przysmaki zapewnią szeroką gamę doznań dla wymagającego podniebienia.
Kawa formą naturalnego barwnika
Kawa idealnie sprawdza się w roli barwnika. Z tego powodu bardzo często stosuje się ją w okresie świątecznym, kiedy to służy jako sposób na barwienie jajek wielkanocnych. W tym celu należy posłużyć się odrobiną gazy lub waty nasączonej rozpuszczoną lub zmieloną kawą. Tak przygotowaną bazę następnie zalewa się wrzątkiem, a po kilkunastu minutach zanurza w nim ugotowane jajka i pozostawia na kilkanaście minut, aż nabiorą pożądanego zabarwienia.
Przeciwdziałanie zbrylaniu soli i cukru
W kuchniach bardzo często występuje duży poziom wilgotności spowodowany unoszącą się parą z gotujących się potraw. Z tego względu takie produkty, jak sól i cukier często ulegają zbryleniu, przez co ich stosowanie jest niekomfortowe. Aby temu zapobiec, wystarczy do pojemnika z cukrem lub bezpośrednio do solniczki włożyć kilka ziaren kawy. Z ich pomocą skutecznie zredukuje się poziom wilgotności panujący we wspomnianych pojemnikach.
Kawa sposobem na brzydkie zapachy
Mieszanka zapachów, jakie pojawiają się w lodówce, o ile osobno pobudzają apetyt, tak w przypadku ich połączenia niestety nie sprawiają najlepszego wrażenia. Nieprzyjemny zapach pojawia się jednak nie tylko po otwarciu lodówki. Bardzo często przesiąkają nim poszczególne potrawy, co nie stanowi zbyt dużej zachęty do ponownego sięgania po przechowywane jedzenie. Najczęściej przykre zapachy pochodzą z warzyw, owoców, pozostałości po gotowaniu, a także produktów spożywczych, które w międzyczasie uległy zepsuciu. Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, wystarczy skorzystać ze świeżo zaparzonych fusów i umieścić je w niewielkim pojemniczku, a następnie postawić na półce w lodówce. Aby zachować świeżość, wystarczy wymieniać je regularnie, minimum raz na tydzień. Sprawdzą się one także w przypadku eliminowania przykrego zapachu z dłoni, szczególnie po przygotowywaniu takich produktów, jak ryby, czosnek i cebula.
Walka z tłuszczem w kuchni
Kawa ma jeszcze jedno, bardzo ciekawe zastosowanie, które w kuchni przyda się szczególnie mocno. Mowa tutaj o korzystaniu z kawy jako środka do usuwania brudu, a nawet przypalonych plam tłuszczu na garnkach, czy patelni. W tym celu wystarczy nałożyć fusy na gąbkę do naczyń, a następnie rozpocząć szorowanie. Efekt wzbudza podziw u wielu osób, które nigdy nie przypuszczałyby, że kawa może tak dobrze poradzić sobie z tłuszczem jako zamiennik wielu środków chemicznych. Należy jednak pamiętać o tym, by nie stosować fusów w czyszczeniu naczyń porowatych, gdyż kawa może wtedy spowodować powstanie na nich nieestetycznych plam.
Udrażnianie rur
Biorąc pod uwagę zastosowanie fusów w walce z tłuszczem, warto wykorzystać je także w odpływach podłączonych do kuchennego zlewozmywaka. Jak się okazuje, fusy mają działanie odkamieniające, gdyż bardzo dobrze radzą sobie z osadem wapiennym gromadzącym się w rurach, ale także z tłuszczem. Takie połączenie może powodować zatykanie się rur i brak drożności. Aby temu zapobiec, wystarczy regularnie wlewać fusy do odpływu i zalewać je ciepłą wodą. Profilaktyczne stosowanie tej metody ułatwi zachowanie rur w pełnej funkcjonalności.