Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KAWA FLAT WHITE - CZYM JEST I JAK JĄ ZROBIĆ?
2023-12-07

KAWA FLAT WHITE - CZYM JEST I JAK JĄ ZROBIĆ?

Mleczna kawa, której popularność w dużej mierze wyparła klasyczne americano czy espresso macchiato, to bardzo delikatna w smaku propozycja dla miłośników słodkości, czyli kawa flat white - co to za napój? Czym się wyróżnia i dlaczego znajduje swoich zwolenników w praktycznie każdym zakątku świata?

Flat white - czym jest?

Do przygotowania flat white stosuje się spienione mleko i podwójne espresso. Nie wystarczy jednak wyłącznie połączenie tych dwóch składników, aby uzyskać aromatyczny napój o wyjątkowej delikatności. Żeby uzyskać idealną kawę flat white, konieczne jest przygotowanie 150 ml mleka. Jego spienianie powinno przebiegać powoli, bez pośpiechu, by konsystencja była jak najdelikatniejsza i spójna. Spienione mleko nie może posiadać dużych bąbelków, gdyż mogłoby to zaburzyć konsystencję, która jest podstawą flat white. Mleczną kawę najlepiej przygotować z półtłustego mleka. Co jednak sprawia, że różni się ona od powszechnie znanego innego napoju mlecznego, jakim jest latte? Kawa latte zwieńczona jest puszystą pianką, natomiast flat white - jak sama nazwa wskazuje - nie posiada wieńczącej jej pianki, gdyż cała posiada spienioną konsystencję.

Kawa flat white - co to za kawa? Odrobina historii

Pojawienie się flat white kawy można zaliczyć do tych niespodziewanych. Jak to często w historii bywa, nowe wynalazki powstają nieoczekiwanie - tak również było w przypadku kawy flat white. Swoje początki wspomniana kawa zawdzięcza australijskiemu bariście, który podczas spieniania mleka do kawy nie mógł uzyskać odpowiedniej pianki. Okazało się, iż do tego celu zastosował chude mleko, co nie pozwoliło mu we właściwy sposób przygotować mleka do kawy. Wbrew pozorom, klient okazał się zachwycony kawą flat white, co stało się inspiracją do włączenia tego napoju na stałe do menu. Wkrótce jego popularność stopniowo opanowywała kolejne kawiarnie i restauracje - nie tylko na terenie Australii, ale i pozostałych kontynentów.

Kawa flat white - jak zrobić?

Jeśli zaintrygowała Cię historia tej kawy, z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda proces jej przygotowania. Kawa flat white - jak zrobić napój słynący z delikatności w smaku? W tym celu niezbędny jest odpowiedni sprzęt, taki jak ekspres do kawy i spieniacz do mleka. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podwójnego espresso. Następnie należy odpowiednio spienić mleko. Dyszę ustawia się na niewielkich obrotach, by proces przygotowania pianki był powolny, ale dogłębny. Pianka o subtelnej strukturze nie będzie zawierać dużych bąbelków, a jedynie spójną konsystencję przyjemną dla podniebienia. Ostatnim krokiem jest połączenie składników. Wlej podgrzane, spienione mleko do espresso, zamieszaj i rozkoszuj się aksamitnym napojem, przyrządzonym w swoim domowym zaciszu.

Flat white kawa - jak ją serwować?

Flat white kawa to napój, którego zazwyczaj nie serwuje się w filiżankach - ze względu na swoją objętość. Jej pojemność to bowiem od 150 do 200 ml. Zamawiając kawę na wynos otrzymuje się ją w kartonowym lub plastikowym kubku. Nie jest jednak tajemnicą, że na smak ogromny wpływ ma również estetyczny sposób podania napoju. Flat white kawa najlepiej smakuje w lekko podgrzanych szklankach. Liczy się również czas jej serwowania. Im dłużej zwleka się z wypiciem kawy, tym walory smakowe i aromatyczne, a także konsystencja napoju będzie ulegać pogorszeniu. Pod wpływem temperatury kawa uwalnia swoje aromatyczne zapachy, a serwowana zaraz po przygotowaniu zachowuje kremowe body.

Jaką kawę stosuje się do przygotowania flat white?

Aby flat white było prawdziwym arcydziełem, a nie tylko kawą z mlekiem, ważne jest zastosowanie odpowiednich proporcji i wysokiej jakości składników. Kwintesencją smaku jest wybór kawy ziarnistej i zmielenie jej tuż przed przygotowaniem napoju. Pojawia się jednak pytanie o rodzaj ziaren, które w tej kawowej wariacji sprawdzą się najlepiej. W przypadku flat white bazą do jej przyrządzenia jest podwójne espresso. To z kolei przygotowuje się z kaw brazylijskich, jak Brazil Chocolate 1kg ziarno lub gwatemalskich np. Guatemala Las Capuchinas 250g ziarno, jeśli należy się do zwolenników orzechowo - czekoladowych smaków. Świetnie sprawdzi się także specjalnie opracowana do espresso mieszanka kaw ziarnistych MK Fresh Espresso 1kg ziarno.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel