Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
KAWA 3W1 – JAKI MA SKŁAD I CO SIĘ W NIEJ KRYJE?
2023-12-07

KAWA 3W1 – JAKI MA SKŁAD I CO SIĘ W NIEJ KRYJE?

Niesamowicie praktyczne i wygodne saszetki z gotową porcją kawy, która idealnie sprawdza się na wyjazdach poza domem, w trudnych warunkach terenowych, na biwaku, wakacjach, w biegu. Kawa 3w1 - co to jest? Skąd się wzięła? Jaka jest jej historia i czy tak naprawdę ten spektakularny wynalazek jest zdrowy i skutecznie pobudzający?

Kawa instant - krótka historia

Co oznacza kawa 3w1? To niewielka saszetka, która wedle informacji na opakowaniu powinna zawierać kawę, cukier i śmietankę w sproszkowanej formie, gotowej do zalania wodą i spożycia. Jaka jest jednak historia powstania kawy instant? Jej początków można doszukiwać się już w XIX wieku, kiedy to do jej produkcji wykorzystywano gorszej jakości ziarno, nienadające się do sprzedaży jako wysokojakościowy produkt. Ziarna z ubytkami, uszkodzeniami i innymi defektami, szczególnie widzianymi “gołym okiem”, nie mogły trafić do konsumentów. Jednocześnie szukano sposobu na ich zastosowanie, by towar nie uległ zmarnowaniu i można było osiągnąć z niego dodatkowy zysk. Tak pojawiła się kawa instant, którą szczególnie upodobali sobie amerykańscy żołnierze w czasie drugiej wojny światowej. Warunki i brak czasu nie pozwalały im na spędzanie czasu na parzeniu kawy, dbaniu o optymalną temperaturę, stosowanie różnego typu akcesoriów itp. To właśnie wtedy rozpoczęto zaopatrywanie wojska w kawę w postaci porcjowanych saszetek z dzienną racją kawy. Aby jeszcze bardziej ułatwić przygotowywanie napoju, z czasem ich zawartość wzbogacono o sproszkowaną śmietankę i cukier. Takim sposobem powstała kawa instant 3w1.

Jaki jest skład kawy 3w1?

Niemalże każdy zaczyna swój dzień od czarnego, energetyzującego napoju, którym jest kawa - skład kaw ziarnistych, takich jak np. w MKFresh opiera się na najwyższej jakości ziaren Arabiki, których pochodzenie i stopień palenia można bez najmniejszych problemów sprawdzić na opakowaniu. Co jednak w przypadku znanych na rynku “gotowców”, czy kawy 3w1? Okazuje się, iż lista składników jest dosyć duża. Kawa instant to przede wszystkim cukier, który nadaje sztucznej słodyczy, a przy okazji stanowi puste kalorie dla Twojego organizmu i może przyczynić się do wzrostu wagi. Prócz cukru saszetki są wręcz przepełnione syropem glukozowym, czyli… następnym cukrem. To jednak nie wszystko. W dalszej kolejności skład opiera się na słodzikach, niezdrowym tłuszczu palmowym i innych tłuszczach utwardzanych, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych, ale i niezliczonych substancjach oznaczanych literą E. Gdzie jednak sama kawa? Często w proszkowej mieszance znajdują się śladowe ilości kawy bądź inne sztuczne wzmacniacze smaku i ekstrakty nadające aromat. Czy kawa 3w1 jest zdrowa? Jeśli od czasu do czasu sięgniesz po taką saszetkę, nic się nie stanie. Nie można jednak oczekiwać po niej walorów smakowych i aromatycznych, takich jak w przypadku prawdziwej kawy.

Kawa 3 w 1, a zawartość kofeiny

Czy kawa 3w1 ma kofeinę? Owszem, w kawach instant znajduje się kofeina, jednak jej ilości są śladowe. Jeśli nastawiasz się na to, iż kawa 3w1 dostarczy Ci energii i pobudzi do działania - niestety musimy Cię rozczarować. Tego typu kawy zawierają znacznie mniej kofeiny, niż kawa ziarnista, czy mielona. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż posiada dużą ilość cukru. Jeśli zatem pojawi się u Ciebie skok energetyczny, będzie on szybki, ale i krótki - związany z nagłym wzrostem poziomu cukru we krwi. Po nim jednak możesz ponownie poczuć głód, chęć na coś słodkiego i odczuć wyraźny spadek energii. Pobudzenie nie będzie zatem skutkiem spożytej kofeiny, a substancji słodzących.

Czy warto pić kawy instant 3w1?

Nie można podważać faktu, iż kawa instant 3w1 jest prosta w przyrządzeniu, charakteryzuje się łagodnym, mlecznym smakiem, który wpada w gust wielu konsumentów, a chęć błyskawicznego zaparzenia kawy w już dobranych proporcjach, bez konieczności głowienia się nad zakupem wszystkich składników to opcja nie tylko komfortowa, ale i wygodna. Należy jednak pamiętać, iż duże ilości tego rodzaju kawy mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto postawić na wyższą jakość, szczególnie jeśli zależy Ci na smaku, aromacie i dodatkowym zastrzyku energii w postaci kofeiny.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel