Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
JAKA KAWA DO EKSPRESU PRZELEWOWEGO?
2023-12-06

JAKA KAWA DO EKSPRESU PRZELEWOWEGO?

Ekspresy przelewowe zyskały na rosnącej popularności w Polsce już w latach 90. XX wieku. Nowoczesna technologia, jaką charakteryzują się wspomniane ekspresy, pozwala na uzyskanie wyjątkowej głębi smaku i cudownego aromatu. Urządzenia te niczym nie przypominają dawnych, prostych maszynek, które kojarzyły się raczej z gorzkim posmakiem i nutą przypalonego ziarna. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak z kawy wydobyć jej największe walory aromatyczne i smakowe, ten sposób parzenia energetycznego napoju może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czy jednak każdą kawę można stosować w ekspresie przelewowym? Co takiego tkwi w rytuale parzenia metodą przelewową, że finalny rezultat w postaci filiżanki pysznej kawy jest tego wart?

Kawa z ekspresu przelewowego, czyli jak działa wspomniana maszyna?

Pozory mylą. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż ekspres przelewowy jest nieskomplikowanym urządzeniem, które wystarczy uzupełnić gorącą wodą i zmieloną kawą. To z kolei nasuwa pytanie o potrzebę korzystania z takiego urządzenia, jeśli wystarczyłoby posłużyć się samym filtrem, a tym samym zrezygnować z dodatkowych kosztów związanym z zakupem ekspresu. Stosując jednak to urządzenie masz pewność, że filiżanka Twojej ulubionej kawy będzie zawsze smakowała tak samo - ekspres zastosuje powtarzalne ustawienia i parametry, jak odpowiednia temperatura wody, jej ilość, jak i czas samego parzenia, nim czarny energetyczny napój trafi do Twojej filiżanki. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym to proces skomplikowany, uwzględniający zastosowanie termosyfonu, elementów grzewczych wykonanych z wysokiej jakości materiałów, które nie wpływają na smak wody, a tym samym na walory samej kawy.

Tajniki parzenia, czyli jaką kawę należy stosować?

Jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym? Urządzenie samo w sobie nie jest skomplikowane, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, a maszyna już sama zadba o to, abyś był zadowolony z finalnego rezultatu. Jeden pojemnik należy uzupełnić wodą, a drugi kawą. Tutaj pojawia się kolejne pytanie - jaka kawa do ekspresu przelewowego będzie najlepsza? Postaw na kawę ziarnistą, którą samodzielnie zmielisz przed dodaniem jej do urządzenia. Świeżo mielona kawa jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci bogaty bukiet smaków i aromatów. W zależności od modelu ekspresu, część z nich może samodzielnie zmielić kawę, część jednak może nie być wyposażona w młynek. Najlepszy stopień mielenia to stopień średni. Kawa zmielona zbyt drobno może przedostać się przez filtr do Twojej filiżanki, jak również powodować nadmierną gorycz naparu, z kolei zbyt gruby poziom mielenia sprawi, że kawa może się nie doparzyć, a tym samym pozostawić kwaskowaty posmak w kawie. Kawa z ekspresu przelewowego zachwyci Cię głębią smaku i aromatu. Jeśli poszukujesz kawy idealnej dla siebie, zdecyduj się na świeżo paloną kawę ziarnistą Guatemala Golden Flakes, czy Tanzania Peaberry. Kawy o niskim poziomie kwasowości i zróżnicowanej intensywności będą odpowiedzią na Twoje zmienne potrzeby i oczekiwania każdego dnia.

Ile kawy do ekspresu przelewowego - jak przyrządzić idealną filiżankę napoju?

Ile kawy do ekspresu przelewowego będzie optymalną dawką zapewniającą najlepsze doznania smakowe i aromatyczne? Ogólnie przyjmuje się, iż odpowiednią miarą jest 60 gram kawy na jeden litr wody. Zatem ile gram kawy na 100 ml? Będzie to około 6 gram, czyli nieco ponad dwie łyżeczki. Kolejnym nasuwającym się na myśl pytaniem jest - ile gram kawy na kubek? Kubki mają około 240 ml objętości, dlatego do zaparzenia energetycznego napoju w takiej ilości zużyjesz około 14,4 g kawy. Jeśli natomiast gustujesz w nieco mniejszych ilościach, z pewnością zadajesz sobie pytanie, ile gramów kawy na filiżankę musisz użyć, by osiągnąć odpowiedni smak i aromat? Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości filiżankami dysponujesz, gdyż mogą one mieć od 80 do 200 ml. Posługując się powyższym przelicznikiem uzyskasz dokładny wynik.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel