Darmowa dostawa od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
JAK PRZECHOWYWAĆ KAWĘ, ABY ZACHOWAŁA SWÓJ AROMAT?
2023-12-06

JAK PRZECHOWYWAĆ KAWĘ, ABY ZACHOWAŁA SWÓJ AROMAT?

Odpowiednie przechowywanie kawy jest kluczowe, jeśli zależy nam na zachowaniu jej świeżości i upewnieniu się, że po zaparzeniu nadal będzie kusić cudownym aromatem. Aby kawa również po otwarciu opakowania pozostała świeża i pyszna, warto zastosować się do poniższych wskazówek, jednocześnie wyzbywając się nieprawidłowych nawyków dotyczących jej przechowywania.

Przechowywanie kawy ziarnistej

Kawa charakteryzująca się pełnym smakiem i wybornym aromatem z nutami wiśni, czekolady, orzechów, jak i wielu innych bukietów charakterystycznych dla danego gatunku kawy, może zachować swój aromat tylko wtedy, gdy po otwarciu będzie odpowiednio przechowywana. W przypadku kaw ziarnistych najlepszym sposobem na zachowanie ich świeżości jest stosowanie szczelnego pojemnika, zazwyczaj z dedykowaną do tego celu uszczelką, dzięki której ziarna zachowują zdecydowanie dłużej pożądany, intensywny aromat. W przypadku kawy ziarnistej dużą wagę odgrywa także suche i ciemne miejsce, w którym panuje pokojowa temperatura. 

Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na ziarna, dlatego przechowywanie ich w słoiku, szczególnie na otwartej przestrzeni, nie jest dobrym pomysłem. Istnieje także przekonanie, że kawę należy przesypywać do szklanego lub metalowego pojemnika. Niestety pierwsze rozwiązanie nie zapewnia zaciemnienia, z kolei kontakt kawy z metalową puszką zniszczy smak i sprawi, że ziarna pochłoną wcześniejsze zapachy, powodując tym samym powstanie mieszanki, na której nieszczególnie zależy koneserom. Warto również pamiętać o tym, by kawę zmielić dopiero przed jej zaparzeniem, nigdy na zapas.

Przechowywanie kawy mielonej

Kawa mielona jest znacznie bardziej narażona na utratę smaku i aromatu, aniżeli kawa ziarnista. Dlatego decydując się na zakup właśnie takiej kawy, warto z wyprzedzeniem zadbać o odpowiednie warunki jej przechowywania. Koniecznym jest wyposażenie się w szczelny, ciemny pojemnik. Należy umieścić go w kuchennej szafce, z dala od kaloryfera, czy innych źródeł ogrzewania, jak chociażby kuchenka. Najlepszym rozwiązaniem jest temperatura pokojowa. Istnieje jeszcze możliwość zastosowania specjalnie zaprojektowanych do tego celu próżniowych pojemników, z których za pomocą pompki odsysa się powietrze. Próżniowe środowisko sprawia, że kawa nie ma kontaktu z tlenem mającym wpływ na ulatnianie się przyjemnych aromatów i zmianę smaku. Najlepszą opcją będzie zakup mniejszego opakowania i zużycie go w przeciągu kilku dni.

Oryginalne opakowania kawy

Jedną z najlepszych metod, zarówno w przypadku kaw ziarnistych, jak i mielonych, jest zastosowanie opakowania oryginalnego, w którym była sprzedawana kawa. Wiele z takich opakowań posiada odpowiednie zabezpieczenie w postaci zapinki strunowej, dzięki której można manualnie usunąć nadmiar powietrza z opakowania i szczelnie zamknąć pozostałą zawartość. Jeśli natomiast paczka po rozerwaniu nie posiada właściwego zapięcia, można posłużyć się klipsem, będącym równie skuteczną alternatywą. Oryginalne opakowania do kawy stworzono w taki sposób, by znajdująca się w nich zawartość zachowywała świeżość jak najdłużej. Czy działają? Wystarczy zerknąć na datę ważności. Wiele gatunków kaw będzie świetnie smakować i uwalniać wyjątkowe aromaty nawet po kilku miesiącach.

Kawa w lodówce - czy to dobry pomysł? 

Przechowywanie kawy w lodówce nie jest najlepszym sposobem na zachowanie jej świeżości i aromatu. Jedną z kwestii przemawiających przeciwko temu rozwiązaniu jest różnica temperatur. Za każdym razem, gdy kawę wyjmuje się z lodówki, a następnie chowa ją z powrotem, ziarno jest poddawane dużej różnicy temperatur, co z kolei może przyczynić się do pogorszenia jakości oraz pojawienia się kropelek wody na kawie. Skutkiem ubocznym takiego traktowania ziaren jest ulatnianie się z nich olejków eterycznych, które mają tak duże znaczenie w aromacie zaparzonej filiżanki tegoż napoju. Drugim problemem jest natomiast woda, która może powodować pojawianie się pleśni i szybkie zepsucie ziaren. Nie można również zapominać o tym, iż kawa doskonale absorbuje wszelkie zapachy, którymi jest otoczona. Jeśli zatem będzie przechowywana w lodówce, jej aromat może diametralnie się zmienić.

Kawa ziarnista, czy mielona - która szybciej traci aromat?

Miłośnicy kawy są jednogłośni - nie można mielić kawy na zapas. Decydując się na kawę mieloną, jej smak i aromat zawsze ulotni się szybciej, niż w przypadku kawy ziarnistej. Nawet przechowując oba rodzaje w takich samych opakowaniach, ziarna będą lepiej zachowywać aromat dzięki spowolnionemu uwalnianiu olejków eterycznych. Mimo iż kawa ziarnista również wietrzeje, to jednak zachowanie jej cennych właściwości w takiej formie będzie trwać dłużej. Bez względu jednak na to, jaka kawa gości w naszych domach, koniecznie należy zrezygnować z przechowywania kawy w lodówce, przezroczystych pojemnikach, nieopodal źródeł ciepła i ogrzewania, w nieszczelnych opakowaniach, w zamrażarce. Jeśli jednak posiadamy kawę, która straciła już na wartości, najlepiej wyrzucić ją do kosza z odpadkami organicznymi lub zastosować jako kompost. Można również zastosować ziarna jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów w lodówce.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel