DLACZEGO KAWA JEST GORZKA? JAK POWINNA SMAKOWAĆ „IDEALNA” KAWA?
Kawa to napój, po który niemalże każdy sięga przynajmniej raz w ciągu dnia. Słynie ona ze swojego pobudzającego charakteru, a przede wszystkim łączy ludzi - bardzo często serwowana jest w gronie znajomych, rodziny, podczas wspólnych spotkań, pogawędek i czasu spędzonego na relaksie, rozrywce, odprężeniu. Mimo iż kawa kojarzy się z gorzkim posmakiem, wciąż sięga się po nią niezwykle ochoczo. Pojawia się jednak pytanie - dlaczego kawa jest gorzka i czemu zawdzięcza ten smak?
Ziarno - jego jakość ma znaczenie
Pierwszym i niepodważalnym powodem smaku zaparzonej filiżanki kawy są ziarna, a dokładniej rzecz ujmując - ich jakość. Nie do pomyślenia jest oczywiście, aby ktokolwiek oferował kawę z ziaren wątpliwej jakości, nie wspominając już o ziarnach spleśniałych, nadgryzionych przez insekty, czy po prostu niedojrzałych. Każdy z tych czynników znacznie wpływa na ich jakość, a tym samym może powodować, że zaparzona filiżanka kawy będzie miała w sobie dużo nieprzyjemnej goryczy. Nie można zatem mówić tutaj o balansie, który ma kluczowe znaczenie w smaku i aromacie. Gorzka kawa z ekspresu, czy będąca rezultatem zastosowania innych metod parzenia zawsze pozostanie gorzka, jeżeli podstawowy element mający wpływ na sukces w przyrządzaniu kawy daleko odbiega od przyjętych standardów. Decydując się na zakup kawy warto kierować się renomą marki, a także informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Mowa tutaj o dacie ważności, rodzaju zastosowanych ziaren i stopniu ich palenia. Kawa może również stracić na jakości, jeśli przechowuje się ją w nieodpowiedni sposób. Należy chronić ją przed wilgocią, światłem i pamiętać o odpowiednim opakowaniu.
Stopień palenia kawy
Zanim sięgniesz po opakowanie kawy, zastanów się, czego tak naprawdę od niej oczekujesz. Jaki smak jest tym, który idealnie komponuje się z potrzebami Twojego podniebienia? Na etykiecie wybranej przez Ciebie kawy zawsze powinny być umieszczone informacje o stopniu ich palenia. Proces ten ma bardzo duży wpływ na smak i może decydować o poziome goryczy w filiżance przygotowanego naparu. W przypadku ziaren palonych jasno można spodziewać się wyższego poziomu kwasowości, jednak sam smak pozostaje subtelny i delikatny. Z kolei ziarna palone mocno charakteryzują się zdecydowanie wyższym poziomem goryczki, zintensyfikowanym przez wysoką temperaturę prażenia. Kawą, której ziarna palone są na jasny kolor, jest np. Guatemala Golden Flakes, czy Indonesia Java Purbaya.
Sposób przygotowania kawy
Dlaczego kawa z ekspresu jest gorzka? Sam proces przygotowania kawy również ma ogromny wpływ na wyczuwalną goryczkę. Podczas parzenia należy zwrócić uwagę na czas trwania parzenia, temperaturę i stosowaną wodę. Długi czas parzenia sprawia, że w procesie ekstrakcji gorycz uwydatnia się jeszcze bardziej. Również stosowanie wysokiej temperatury podnosi gorycz, dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na temperaturę wody. Sama woda, szczególnie wysokozmineralizowana również powoduje, że gorzki smak dominuje nad nutami słodkimi, przez co balans zostaje zaburzony.
Dlaczego kawa z kawiarki jest gorzka? Jeśli na co dzień stosujesz kawiarkę, warto popracować nad techniką przygotowywania w niej kawy. Najczęstszym powodem gorzkiego smaku kawy z kawiarki jest temperatura wody oraz czas trzymania urządzenia nad źródłem ciepła. Do kawiarki wlewamy gorącą wodę, nie wrzątek. Gdy kawa zaczyna się wylewać, zdejmujemy ją ze źródła ciepła i czekamy do wygotowania się całej wody. To sprawia, że poziom ekstrakcji jest kontrolowany, a wysoka temperatura dodatkowo nie wzmaga wydzielania się goryczki w naparze. Drugim błędem jest doprowadzenie kawy do wrzenia. Optymalną temperaturą do zaparzenia kawy jest 85 - 95 stopni Celsjusza. Jak zatem łatwo zauważyć, przygotowanie idealnej filiżanki kawy nie jest prostym zadaniem. Zdecydowanie jednak warto poświęcić czas na wypracowanie odpowiedniej techniki, by móc delektować się prawdziwym smakiem swojej ulubionej “małej czarnej”.