Darmowa dostawado punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
CIEMNA KAWA – MOCNO, ŚREDNIO CZY JASNO PALONA?
2023-12-07

CIEMNA KAWA – MOCNO, ŚREDNIO CZY JASNO PALONA?

Kawa kawie nierówna. Wiele czynników ma wpływ na to, jak finalnie smakuje filiżanka świeżo zaparzonego naparu. Jednym z nich jest stopień palenia kawy, który w dużej mierze decyduje o jej unikalnych i niepowtarzalnych cechach. Warto jednak pamiętać o tym, iż skala ta nie służy do określenia, czy kawa jest lepsza, czy gorsza. Będzie po prostu smakować inaczej, wpisując się tym samym w gusta i oczekiwania osób o określonych upodobaniach. Czym różnią się poszczególne stopnie palenia kawy i na jaki rezultat można liczyć sięgając po ziarno jasno, średnio lub ciemno palone?

Kawa jasno palona

Kawa jasno palona - co to znaczy? Charakteryzuje się ona jasnobrązową barwą ziaren, które przy tym stopniu palenia nie wydzielają jeszcze olejków eterycznych. Decydując się na ten rodzaj palenia ziaren należy liczyć się z wysokim poziomem kwasowości, który wpływa na smak, aczkolwiek nie jest żadnym skutkiem ubocznym palenia, lecz naturalną cechą każdej kawy.

Kawa jasno palona zachowuje najwięcej unikalnych cech i wartości pochodzących z kraju, w którym ziarna dojrzewały. Mowa tutaj o wszelakich nutach smakowych, którymi przesiąknięte jest ziarno dojrzewające w określonych warunkach klimatycznych, na określonym rodzaju gleby, wśród cytrusów, przypraw, czy innych roślin, których smak i aromat jest mocno wyczuwalny w filiżance zaparzonej kawy. Napój z ziaren jasno palonych wyróżnia słodkawy, subtelny i delikatny posmak o wysokim poziomie kwasowości, którego nie można mylić ze smakiem kwaśnym. Proces palenia kawy na jasno nie powoduje spalenia się znajdującego w ziarnach cukru, lecz jego karmelizowanie. Najwięcej wyczuwalne aromaty, które i tak mają drugorzędne znaczenie w przypadku kaw jasno palonych, to nuty czekoladowe, kwiatowe, owocowe i orzechowe. Najlepsza kawa jasno palona może dostarczyć Ci niebywale zróżnicowanej feerii zapachów i aromatów, niejednokrotnie zaskakując nieznaną dotąd nutą. Do kaw jasno palonych należy Nicaragua.

Kawa średnio palona

Kawa średnio palona charakteryzuje się nieco ciemniejszym odcieniem brązu, a na powierzchni ziaren może już pojawić się oleista powłoka z naturalnych olejków eterycznych wydzielanych przez kawę pod wpływem wysokiej temperatury. Ten stopień palenia kawy pozwala uzyskać balans pomiędzy goryczką, a kwasowością, jednocześnie uwydatniając wciąż wyraźnie wyczuwalne nuty smakowe. Co więcej, w kawach tego typu aromat zaczyna odgrywać większe znaczenie, jest bardziej intensywny, dlatego wielbiciele harmonii w filiżance zdecydowanie częściej sięgają właśnie po kawę średnio paloną. Przykładem takiej kawy jest Mexico Jaguar.

Kawa mocno palona

Kawa mocno palona to wyraźna, ciemna barwa ziaren, które pokrywa oleista substancja, czyli olejki eteryczne. W smaku króluje goryczka, przy czym kwasowość jest znacznie mniej wyczuwalna. Najwięcej skojarzeń z kawami wypalanymi w ten sposób wiąże się z ich smakiem o gorzkiej, czekoladowej nucie. Moc gorzkiej czekolady i głębi smaku jest jednak doceniana na kontynencie europejskim, a ciemnobrązowe, czy nawet niemal czarne ziarna stanowią bazę do przygotowywania espresso, które z kolei jest podstawą latte i innych kawowych eksperymentów. Do kaw mocno palonych zaliczyć można Supreme Strength.

Jaką kawę wybrać?

Kawa jasno, czy ciemno palona - to pytanie zadaje sobie wiele osób, które są na początku swojej przygody ze smakiem kawy i poszukiwaniem swojego ideału. Kawa jasno palona jest słodsza, podczas gdy ta zaparzona z ziaren ciemno palonych charakteryzuje się znacznie większą dawką goryczy. Warto również pamiętać o tym, iż osoby potrzebujące na co dzień więcej energii płynącej z kofeiny, z pewnością powinny sięgnąć po kawę z jasnych ziaren. Miłośnicy mocnego, głębokiego smaku częściej wybierają kawy z ciemniejszych ziaren. Z kolei pasjonaci, którzy fascynują się odkrywaniem bukietów smakowych, zdecydowanie sięgnąć po filiżankę kawy z ziaren jasnych.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel