Darmowa dostawa do punktu od 130,00 zł
Infolinia: 17 777 01 40poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
ZALEWANIE KAWY WRZĄTKIEM. HEREZJA IDĄCA W MAINSTREAM!
2023-12-07

ZALEWANIE KAWY WRZĄTKIEM. HEREZJA IDĄCA W MAINSTREAM!

Czy kawę zalewa się wrzątkiem? Istnieje powszechne przekonanie, że to najlepsza metoda do tego, by przygotować odpowiedni napar. Okazuje się jednak, iż przeświadczenie o tej metodzie jest błędne, a temperatura idealna to wcale nie sto stopni Celsjusza. Nie jest tajemnicą, iż najlepiej wybrać kawę ziarnistą, a następnie zmielić ją z pomocą domowego młynka tuż przed zaparzeniem. Jakie są zatem zasady przygotowania pysznej filiżanki kawy? Jakimi wskazówkami powinno się kierować, by w prosty i skuteczny sposób zaparzyć kawę idealną, bez zbędnej, dodatkowej goryczki?

Jaką wodą zalewać kawę?

Jaką wodą zalewać kawę? Nie ma złotego środka, choć przyjmuje się, że średnia temperatura wody powinna wynosić między 88, a 94 stopni Celsjusza. To jednak umowny parametr, który - tak jak wiele innych - zależy od metody parzenia kawy i jej rodzaju. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę również twardość wody i stopień jej zmineralizowania. Finalny efekt w postaci filiżanki kawy zależy ponadto od rodzaju stosowanych ziaren, sposobu ich obróbki i stopnia palenia. Czynników, od których zależą parametry wody, jest zatem wiele.

Dlaczego kawy nie zalewa się wrzątkiem? Powodem jest goryczka, która przy wyższych temperaturach jawi się wysoką intensywnością wyczuwalną w smaku. Jeśli jesteś miłośnikiem wyrazistego smaku, parzenie kawy w temperaturze około 94 stopni z pewnością dostarczy Ci takich wrażeń. Z kolei dla osób preferujących subtelniejsze nuty smakowe, rozwiązaniem będzie kawa parzona w temperaturze około 88 stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na stopień palenia kawy. Ziarna prażone na ciemno będą miały znacznie więcej goryczy niż kawa z ziaren palonych na jasno.

Kawa sypana - jej przygotowanie

Jak zalewać kawę sypaną? Najlepszym sposobem na przygotowanie wyważonej w smaku i aromacie kawy jest zastosowanie wody w temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Jeśli nie posiadasz termometra, by upewnić się, że temperatura jest optymalna, po zagotowaniu wody odczekaj około minutę, nim użyjesz jej do zalania kawy sypanej w swojej szklance lub filiżance. Zanim weźmiesz pierwszy łyczek kawy, odczekaj około pięciu minut, aż proces ekstrakcji pomoże wydobyć z kawy to, co najlepsze. Dla lepszego efektu przykryj szklankę talerzykiem - w ten sposób utrzymasz temperaturę na wyrównanym poziomie. Kawa sypana to nic innego, jak już zmielone i przygotowane do zalania ziarna. Tak samo, jak w przypadku kawy ziarnistej, zapewnia kofeinę podnoszącą poziom energii niezbędnej do działania.

Kawa rozpuszczalna - dla zabieganych

Aby jak najbardziej ułatwić przygotowywanie kawy, szczególnie osobom zabieganym, stworzona została kawa rozpuszczalna - zalewanie wrzątkiem to również częsta praktyka, którą warto jednak odrobinę zmodyfikować, aby przygotowany napój smakował jeszcze lepiej. Zalewanie kawy rozpuszczalnej opiera się na podobnych zasadach, jak w przypadku kaw mielonych. Zastosuj wodę o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, a po zalaniu odczekaj kilka minut na uwolnienie się wszystkich naturalnych aromatów znajdujących się w zmielonych ziarnach. Na opakowaniach każdej kawy znajdują się informacje dotyczące jej przygotowania, która z pewnością ułatwi cały proces.

Aby kawa nie była gorzka

Wspomniany wyżej zakres temperatur tyczy się kaw, które zalewa się bezpośrednio w szklance lub filiżance. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, warto posłużyć się przygotowanym do tego celu termometrem lub zainwestować w czajnik, którego wieczko wyposażone jest w możliwość ustawiania temperatury wody. Każda z możliwości będzie lepsza, niż bezpośredni kontakt między wrzątkiem, a kawą ziarnistą, sypaną, czy rozpuszczalną.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel