Brazil Mogiana 250g

Wybierz rodzaj kawy
Cena:
19,99 zł

79,96 zł / kg

Sztuk:
Wysyłamy w 24h
Klasyczna, brazylijska kawa, która urzeka równowagą smakową, delikatnością i słodyczą. Ziarna pochodzące z regionu Mogiana wyróżnia brak goryczki, niska kwasowość i wyjątkowy czekoladowo-orzechowy aromat.
Profil aromatyczny
Intensywność 2,5
Kwasowość 1,5
Prosto z Manufaktury
bezpośrednio do Ciebie
Bezpłatna dostawa
od 70 zł
Wysyłamy
w 24h
Map
Region
Mogiana
Wysokość upraw
800-1200 m n.p.m.
Metoda obróbki
sucha
Stopień palenia
średni (medium)
Rekomendowany sposób parzenia
i
Opis
Brazil Mogiana

Brazil Mogiana

to kawa, która urzeka niezwykłą równowagą smakową i delikatnością. Bariści nazywają ją kawą „klasyczną”, która nadaje się do picia o każdej porze dnia. Jej nazwa związana jest z regionem kawowym Mogiana położonym wzdłuż granicy stanu São Paulo i wysuniętego na południe stanu Minas Gerais.

Dzięki warunkom klimatycznym panującym w regionie Mogiana, otrzymujemy kawę łagodną o niskiej kwaskowości, niemal pozbawioną goryczki, słodką w smaku, z wyraźnie wyczuwalnymi orzechowymi, czekoladowymi i miodowymi nutami.

Brazil Mogiana

Kawa brazylijska

W Brazylii są trzy główne obszary uprawy kawy: Mogiana, Sul Minas oraz Cerrado. Wspólną cechą tych regionów jest umiarkowany klimat, który przyczynia się do utrzymania regularnych temperatur w ciągu całego roku – idealnych do uprawy zarówno Arabiki jak i Robusty.

Tutejsze Arabiki są łagodne w smaku, lekko słodkie, co w znacznej mierze spowodowane jest naturalną metodą wydobywania ziaren z owoców kawowców – tak zwaną metodą suchą, polegającą na suszeniu ziaren wraz z miąższem na wolnym powietrzu przez około 4 tygodnie.

Brazil Mogiana

Brazylia - kawowy gigant

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie i odpowiada za ok. 30% światowych zbiorów. Co ciekawe kawowiec nie jest naturalnym elementem flory tego kraju. Historia jego uprawy zaczyna się dopiero w połowie XVIII wieku, kiedy oficer Francisco de Pahletta przemycił z Gujany Francuskiej sadzonki kawowca i założył w południowej Brazylii pierwsze plantacje.

Dla Brazylijczyków kawa to nie tylko napój, to cała kultura uprawy drzewek kawowych, zbioru owoców, ich suszenia, a następnie zaparzania i picia.

Napój ten związany jest z ich sposobem życia, żywiołowością, czerpaniem radości z każdej chwili. Piją oni najczęściej kawę zbliżoną do espresso, bardzo mocną i słodką. Kawa związana jest również z rozwojem gospodarki i infrastruktury Brazylii. Pierwsze linie kolejowe służyły do komunikacji i obsługi poszczególnych plantacji.

Co ciekawe nazwa kawowego regionu - Mogiana - związana jest z nazwą spółki, która wybudowała linie kolejową przebiegającą przez ten obszar.

Brazil Mogiana
Opinie

21-30 z 39

Przemek K
Po przerobieniu pierwszych 750g ziaren mogę w końcu na temat Mogiana. Parzona ciśnieniowo z 14g ziaren w 28g espresso. Czekoladowa słodycz w połączeniu z nutami kwasków owoców leśnych. Orzechowa crema ładnie zwieńcza ekstrakcję. Jestem fanem tego singla.
Elzbieta
Doskonała kawa...tylko ta, żadna inna.!!
Juzio
Może być...
Darek
Bardzo delikatna kawa pozbawiona goryczy, za to pełna słodyczy i aromatu.
Parzona za pomocą Frenchpress z dodatkiem ciepłego spienionego mleka jest dla mnie ulubionym napojem na początek dnia.
Igor
Moja ulubiona kawa!
Przemek
Bardzo bardzo dobra kawa, szczególnie polecam w formie dripa. Tu sprawdza się nieco lepiej niż Subtle Harmony (i o wiele lepiej niż Supreme Strength ;)
Jacek
Polubiłem ją po pierwszych łykach.
Ireneusz
Rewelacja, super kawa. Bardzo delikatna o wspaniałym aromacie.
Elzbieta
Bardzo dobra kawa, delikatna, rzeczywiście pozbawiona kwasowości i goryczki, aromatyczna.!!
Sylwia
Rewelacyjna kawa! Delikatna, smakowita, aromatyczna. Tworzy się na niej delikatna pianka. I ten zapach po zmieleniu... <3
Dodaj opinię